Środki ognioochronne dla domów kanadyjskich: domy drewniane są o wiele bardziej narażone na pożar, niż murowane, dlatego też warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie drewna. Sposobów jest wiele. Zaczynając od samego sposobu obróbki drewna, poprzez stosowanie niepalnych izolacji, aż do chemicznych środków ognioochronnych. Wybór jest bardzo dużo, więc nie musimy się martwić o to, że nasz drewniany dom będzie zagrożony pożarem. Jeśli planujemy budowę domu kanadyjskiego, powinniśmy dowiedzieć się więcej o środkach ogniochronnych dla drewna i wybrać te, które uznamy za najlepsze.
Domy kanadyjskie – na co zwrócić uwagę przy wyborze środków ogniochronnych
Gdy zdecydujemy się na budowę domu kanadyjskiego, już na poziomie tworzenia projektu, możemy ustalić, jakiego typu zabezpieczenia przed ogniem nas interesują. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że większość środków nie tylko chroni drewno przed pożarem, ale i zabezpiecza nasz dom przed owadami, pleśnią czy grzybem. Dobrym rozwiązaniem jest wybór środka, który posiada jak najwięcej dodatkowych właściwości. Dzięki temu nie będziemy musieli szukać dodatkowych preparatów i martwić się tym, czy poszczególne składniki różnych produktów nie wejdą ze sobą w konflikt.
Dobrej jakości preparat ogniochronny powinien opóźnić rozprzestrzenianie się ognia, utrudnić zapłon drewna i być odporny na działanie czynników atmosferycznych (niska temperatura, upał czy wilgoć). Jednocześnie jego skład chemiczny nie powinien być niebezpieczny dla ludzi oraz nie powinien wpływać na wygląd drewna. Obecnie, według decyzji Unii Europejskiej, na rynku europejskim mogą być sprzedawana tylko preparaty ekologiczne, więc nie powinniśmy mieć trudności z zakupem bezpiecznego środka ochronnego. Jednak powinniśmy uważać, jeśli w nasze ręce wpadnie środek produkowany poza Europą. Dom kanadyjski zwyczajowo jest izolowany niepalnymi materiałami, takimi jak wełna mineralna, która jest zabezpieczana folią paroprzepuszczalną. Warto zwrócić uwagę, czy wybrany przez nas środek będzie współgrał z izolacją i jego składni nie obniżą jej jakości.
Jak stosować środki ogniochronne w domu kanadyjskim?
Kwestią, którą należy poruszyć na samym początku jest to, jakiego rodzaju środki wybrać. Generalnie środki ognioochronne dzielą się na dwie główne kategorie: produkty wnikające w strukturę drewna oraz działające powierzchniowo. W przypadku środków wnikających we wnętrze drewna, często są one aplikowane już na etapie przygotowywania materiałów konstrukcyjnych. Jeśli planujemy tego typu zabezpieczenie, warto dowiedzieć się, czy firma budująca nasz dom przewiduje tego typu usługi. Warto również odnotować, że jeśli chcemy, aby nasz dom kanadyjski miał więcej elementów drewnianych, odsłoniętych, to jest to najlepsza metoda zabezpieczenia.
Wybór środków powierzchniowych jest dedykowany dla domów kanadyjskich, w których drewno ma zostać „ukryte” lub wyglądać nieco inaczej. Są to lakiery, farby czy płyty zaporowe. Często w konstrukcji domów kanadyjskich łączy się obie metody i w miejscach, gdzie drewno ma być widoczne, stosuje się ochronę wnikającą w drewno, a tam, gdzie nie wymaga tego estetyka, stosuje się farbę lub lakier.
Pożar w domu kanadyjskim – jak działają impregnaty ognioochronne?
Środki działają na zasadzie poboru ciepła, blokady wzrostu temperatury oraz obniżają stężenie tlenu, co powstrzymuje rozprzestrzenianie się ognia. Niektóre środki dodatkowo, przy wzroście temperatury, uwalniają specjalne gazy niepalne, które hamują ogień. Środki chemiczne, powierzchowne tworzą natomiast warstwę węglową, wodną oraz gazową, która zmienia przebieg procesów spalania. Aby sprawdzić, czy zastosowane impregnaty działają tak, jak powinny, można spróbować podpalić fragment drewna impregnowanego i nieimpregnowanego. Jeśli zabezpieczone drewno będzie się zachowywać tak samo, jak drewno niepokryte środkiem ognioochronnym, znaczy to, że zabieg został nieodpowiednio wykonany.
Domy kanadyjskie – inne rodzaje zabezpieczeń przed ogniem
Środki ognioochronne to tylko jedna z metod ochrony drewna w domach kanadyjskich. W budownictwie domów drewnianych kanadyjskich, stosuje się drewno strugane, które jest bardzo gładkie, co utrudnia jego podpalenie. W ścianach zewnętrznych stosuje się płyty z wełny mineralnej, które oprócz tego, że zapewniają izolację akustyczną i termiczną, są również niepalne. We wnętrzu domu, typowym rozwiązaniem są płyty gipsowe, które również utrudniają podpalenie. Natomiast jeśli w budynku planujemy zamontować kominek, to musi być on zabezpieczony wkładem ceramicznym, wełną mineralną oraz odpowiednim systemem wentylacji, który nie pozwoli na przegrzanie (jest to wymagane prawnie). Instalacja elektryczna jest montowana w specjalnych peszlach, które w razie zapłonu, kurczą się i odcinają dopływ tlenu, dzięki czemu ogień się nie rozprzestrzenia. Dodatkowo w domach kanadyjskich nie stosuje się puszek łączących przewody elektryczne. Kable łączą się tylko w gniazdach i włącznikach, więc łatwo zauważyć, gdzie powstał problem.