Witamina K dla niemowląt – do kiedy podawać?

Witamina K dla niemowląt - do kiedy podawać?

To naprawdę ważny temat. Ani przez moment nie można go zatem bagatelizować. Niedługo na świat przyjdzie Twoje dziecko? Warto zatem wiedzieć, dlaczego zostanie mu podana witamina K. W jakim celu stosuje się ten składnik? W jakiej formie jest zazwyczaj podawana witamina K? Kiedy jest zaś na to odpowiedni moment? Przeczytaj o wszystkich kluczowych faktach!

Witamina K dla niemowląt - do kiedy podawać?Czym cechuje się choroba krwotoczna?

Warto wiedzieć, że witamina K jest podawana właśnie dlatego, by tego uniknąć. A taka choroba krwotoczna jest naprawdę wyjątkowo groźna. O jakich jednak aspektach nie można zapominać? Trzeba zaznaczyć, że choroba tego typu może doprowadzić nawet… do zgonu. Dlatego istotne jest to, by ta sprawa była potraktowana na poważnie. Na szczęście profesjonalni lekarze i pielęgniarki powinni trzymać rękę na pulsie w ramach tego zagadnienia. Czym to wszystko cechuje się jednak w praktyce? Zaraz po porodzie noworodek nie ma jeszcze wykształconej odpowiedniej flory bakteryjnej. Generalnie maluchy nie mają wystarczająco dużo witaminy K. Te niedobory zwiększają się wraz z kolejnymi dniami. Dlatego istotne jest to, by witamina K była szybko podana. Wbrew temu, co myślą niektórzy, ta sprawa jest dużo bardziej poważna, niż może wydawać się na samym początku. W niektórych sytuacjach wystąpienie choroby krwotocznej jest sporo bardziej prawdopodobne. Kiedy ten problem mocno daje się we znaki? Na przykład, gdy kobiety w błogosławionym stanie brały leki. A czasami zaś nie ma innego wyjścia na tej płaszczyźnie. O czym jeszcze nie można zapominać? Ryzyko choroby krwotocznej zwiększa się, gdy matka ma zdiagnozowane choroby jelit. Wtedy bowiem występują rozmaite problemy z wchłanianiem pokarmu itp. Jakie są główne postaci tej właśnie choroby? To między innymi wariant wczesny. Występuje on do 24 godzin od porodu. Wyodrębniamy także postać klasyczną. Objawia się ona zaś w okresie od drugiej do siódmej doby życia noworodka. To jednak tutaj nie wszystko. Wszak mamy także postać późną. Ona może pojawić się od drugiego tygodnia życia do nawet… szóstego miesiąca. Czym zaś cechuje się ta właśnie choroba? Warto wiedzieć, że mogą tutaj występować na przykład krwawienia śródczaszkowe. Niekiedy również dochodzi do problemów na innym polu. Wszak narażone są narządy wewnętrzne. Takie, jak między innymi płuca. Dlatego zatem jest to tak groźne schorzenie. Trzeba ogólnie zrobić wszystko, by do niego w ogóle nie dopuścić.

Witamina K powinna być podana w formie zastrzyku

Bardzo ważnym składnikiem jest zatem witamina K. To element pozwalający na zredukowanie tak naprawdę do zera ryzyka związanego z chorobą krwotoczną. Dlaczego jednak witamina K powinna być podawana w formie zastrzyku? Nie da się generalnie ukryć, że to najlepsze możliwe rozwiązanie na tym właśnie polu. Skąd biorą się takie opinie? Warto wiedzieć, że dzięki temu początkowe niedobory błyskawicznie znikają. Należy zaś przypomnieć, że w ten sposób można sobie poradzić z wieloma negatywnymi skutkami. To zaś w głównej mierze opisywana przed momentem choroba krwotoczna. Taka forma podawania witaminy K jest efektywna również z innego względu. Wszak w tym przypadku dziecko nie tylko ma kłopot z głowy z niedoborami występującymi zaraz po urodzeniu. Poza tym pociecha jest chroniona nawet przez kilka kolejnych tygodni. Oczywiście, podawanie w formie zastrzyku jest także w 100% bezpieczne. Jeśli tym tematem zajmują się osoby wykwalifikowane, doświadczone, to nie ma się czego obawiać. Wszak najprawdopodobniej pielęgniarki wykonały setki, jak nie tysiące, takich zastrzyków. Dlaczego jednak jest to mimo wszystko lepsza opcja w porównaniu do podania doustnego? Z wielu względów. Tak naprawdę dzięki takiej formie można liczyć na to, że początkowe niedobory znikną. Jest też jednak druga strona tego medalu. Warto wiedzieć, że w tym przypadku niedobory szybko mogą pojawiać się na nowo. Dlatego właśnie ta forma nie jest zalecana przez medyków.

Kiedy witamina K powinna być podana noworodkowi?

Okazuje się, że naprawdę bardzo szybko. Wszak zaleca się, by witamina K była wstrzyknięta już w okresie do sześciu godzin od momentu rozwiązania. Dlaczego jednak jest to tak ważne? Tak, jak wspominaliśmy, noworodek rodzi się z deficytami tego składnika, co może być dla niego groźne. Inna sprawa jest taka, że te niedobory się powiększają. Nie ma zatem na co czekać. Dlatego właśnie pielęgniarki zazwyczaj stosunkowo szybko wykonują takie właśnie zastrzyki. Jest to jednak zrozumiałe. Dzięki takiemu składnikowi, jak witamina K, można zaś skutecznie poradzić sobie z rozmaitymi przeciwnościami, które czekają na maluchy tak naprawdę zasadniczo zaraz po urodzeniu. Istotna jest także dawka. Na szczęście fachowcy doskonale zdają sobie sprawę z tego właśnie czynnika. Jak dużo zatem witaminy K powinno być podane niemowlakowi w czasie do sześciu godzin po poczęciu? Przyjmuje się, że jest to dokładnie 1 mg. Warto wiedzieć, że jest to jednorazowa dawka. Jeśli zaś witamina K jest podawana doustnie, to trzeba liczyć się z tym, że ten składnik będzie podawany nawet przez… kilka miesięcy (biorąc pod uwagę maluchy karmione piersią).

Rekomendowane artykuły