Na czym polega taping podologiczny?

Na czym polega taping podologiczny?

Na czym polega taping podologiczny? Podologia to dziedzina, która wciąż dynamicznie się rozwija. Rośnie więc nie tylko jej popularność, ale także wachlarz oferowanych przez nią możliwości leczenia i profilaktyki. Doskonałym tego przykładem jest taping, będący nowoczesną i chętnie stosowaną metodą, znajdującą zastosowanie nie tylko w podologii, ale także w medycynie oraz fizjoterapii. Czym dokładnie jest taping podologiczny i kiedy warto go stosować?

Czym jest taping podologiczny?

taping sklep
taping sklep

Taping podologiczny to metoda, której nazwa pochodzi od angielskiego słowa tape, oznaczającego taśmę, ale również specjalny rodzaj plastrów. To właśnie na działaniu tych plastrów opiera się taping. Twórcą tej nowatorskiej i genialnej w swej prostocie metody jest japoński chiropraktyk Kenzo Kase, który podczas swoich badań poszukiwał sposobu na zachowanie ciągłości leczenia pacjenta, także pomiędzy poszczególnymi wizytami u lekarza czy innego specjalisty. Kenzo Kase znalazł odpowiedź w wyjątkowych właściwościach bawełnianych plastrów.

Taping jest metodą stosowaną nie tylko w podologii, ale także w medycynie oraz fizjoterapii. Specjalne plastry stosuje się do oklejania poszczególnych partii stóp, ale również ramion, pleców, barków, kostek czy kolan.

Plastry do tapingu

Aby możliwe było stosowanie metody tapingu, co więcej, stosowanie jej w sposób poprawny i skuteczny, konieczne jest posiadanie odpowiednich plastrów. Taśmy te powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów, przede wszystkim trwałej i wytrzymałej bawełny; muszą odznaczać się odpornością, a jednocześnie umożliwiającą odpowiednią cyrkulację powietrza lekkością. Plastry mają za zadanie utrzymywać wybraną partię ciała w konkretnej pozycji, jednocześnie gwarantując jej odpowiedni dostęp do powietrza i wilgoci. 

Wewnętrzna strona plastrów do tapingu pokryta jest specjalnym klejem. Jest on w stu procentach bezpieczny dla skóry, a równocześnie skuteczny i mocno trzymający się naskórka. Dzięki niemu plastry utrzymują się w wybranym miejscu na skórze nawet przez kilka dni po ich aplikacji. 

Taping podologiczny – na czym polega?

Na czym polega taping podologiczny?
Na czym polega taping podologiczny?

Na czym dokładnie polega taping podologiczny? https://kerpro.pl/taping-w-podologii-kiedy-i-jak-stosowac/ Z pomocą specjalnych taśm podolog plastruje wybrane miejsce na stopie w celu jej wzmocnienia lub ochrony. Wybierając konkretną technikę plastrowania dynamicznego, specjalista jednocześnie wzmacnia dane partie mięśni, ścięgien lub więzadeł i odciąża stawy. Odpowiednie ułożenie plastrów powoduje swoisty mikromasaż trwający bez przerwy, przez 24 godziny na dobę. Dzięki temu możliwe jest przedłużenie efektów zabiegu w gabinecie podologicznym nawet na kilka kolejnych dni. Taping umożliwia więc nieprzerwane stosowanie metod leczniczych, z których pacjent korzystać może także pomiędzy poszczególnymi wizytami w gabinecie podologicznym. 

Taping, który w języku polskim określa się również jako plastrowanie dynamiczne, poprawia krążenie w dolnych kończynach, likwiduje opuchlizny, a także odciąża stopy, przynosząc ulgę pacjentowi. Plastry skutecznie wspierają leczenie różnego rodzaju przeciążeń oraz deformacji stóp, działając nieprzerwanie, jednocześnie zapewniając pacjentowi komfort codziennego funkcjonowania. 

Kiedy stosować taping podologiczny?

sklep podologiczny
sklep podologiczny

Taping podologiczny – stosować można w przypadku kilku różnych schorzeń i dolegliwości. Przede wszystkim metoda ta stanowi nieocenione wsparcie w terapii tak zwanego palucha koślawego, czyli haluksa. Plastry pozwalają na skuteczną ochronę wrażliwego palca i jego skóry, utrzymują stopę w odpowiedniej, pożądanej pozycji, a także zauważalnie redukują dolegliwości bólowe. Ponadto taping podologiczny stosować można w leczeniu ostrogi piętowej, a także w celu aktywizacji wybranych partii mięśni stóp i całych kończyn dolnych.

Plastrowanie dynamiczne stosuje się w podologii coraz chętniej i coraz częściej. Po plastry sięgają zarówno doświadczeni specjaliści, jak i podolodzy z krótszym stażem zawodowym. Wśród dolegliwości i nieprawidłowości chętnie leczonych z pomocą tapingu znajdują się wszelkiego rodzaju deformacje, nie tylko haluksy, ale także palce młotkowate i krogulcze, szpotawość oraz koślawość stóp. Ponadto metoda sprawdza się w leczeniu kontuzji i urazów mechanicznych, dolegliwości bólowych stawów oraz naderwania włókien mięśniowych i niedowładów. Taping stosuje się również w przypadku zapalenia nerwów oraz pojawienia się obrzęków limfatycznych. 

klinika podologiczna
klinika podologiczna

Metodę plastrowania dynamicznego stosować można zarówno w terapii różnego rodzaju schorzeń, jak i w ramach profilaktyki. Ta sprawdza się szczególnie w przypadku osób aktywnych i sportowców. Właściwie wykonany taping pozwala na zachowanie pełnej sprawności i mobilności, nawet w końcowym etapie leczenia kontuzji. Warto jednak pamiętać, że taping jest metodą wymagającą odpowiedniej wiedzy i umiejętności, w związku z czym nie należy podejmować się samodzielnego plastrowania stóp w warunkach domowych, bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą. 

 

Rekomendowane artykuły