Witamina C jaka najlepsza? Kiedy w Twoim organizmie zaczyna brakować witaminy C, to zastanawiasz się nad tym, jak w szybki i łatwy sposób możesz dostarczyć jej jak najwięcej. W dostarczaniu witaminy C pomagają nie tylko naturalne metody, ale także różnego rodzaju suplementy. W dzisiejszym artykule zastanowimy się nad tym, która forma dostarczania kwasu askorbinowego jest najlepsza. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś na temat przyswajania witaminy C, to koniecznie przeczytaj poniższy artykuł, z którego dowiesz się między innymi: jaka jest najlepsza forma tej witaminy oraz jacy producenci suplementów są godni zaufania.
Naturalna witamina C – czy to klucz do sukcesu?
Nie od dziś wiadomo, że najlepszym źródłem witaminy C są warzywa i owoce, jednak już w latach trzydziestych XX wieku stworzono syntetyczną wersję tej witaminy – i to właśnie ona jest najczęściej stosowaną formą. Jeśli chodzi natomiast o jej przyswajalność, to jest to dość kontrowersyjny temat, gdyż do tej pory udało się ustalić, że budowa chemiczna i przyswajalność witaminy C naturalnej oraz syntetycznej praktycznie się nie różnią. Można więc stwierdzić, że zgodnie z obecnym stanem wiedzy nie ma znaczenia, którą z tych form wybierzemy i nie można jednoznacznie stwierdzić, która z nich ma lepszy wpływ na nasz organizm.
Witamina C – która jest najlepsza?
Na samym początku należy zaznaczyć, że wśród form witaminy C syntetycznej wyróżnia się kilka związków. Na terenie UE dopuszcza się stosowanie pięciu z nich, są to: kwas l-askorbinowy, l-askorbinian potasu, l-askorbinian wapnia, l-askorbinian sodu, a także 6-palmitynian l-askorbylu. Jeżeli jesteśmy osobą w pełni zdrową, to każdy z tych związków będzie odpowiedni dla naszego organizmu – i nie ma znaczenia, który z nich wybierzemy, ponieważ żaden nie daje dodatkowych korzyści. Jeśli natomiast jesteś osobą, która boryka się z problemami żołądkowo-jelitowymi, to w tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z askorbinianów – są one łagodniejsze dla żołądka, ze względu na odmienną wartość pH. Podsumowując, jeśli cierpisz na takie dolegliwości jak na przykład zgaga, to Twój wybór powinien kroczyć w kierunku: l-askorbinianu sodu, l-askorbinianu potasu lub l-askorbinianu wapnia.
Na rynku dostępne są także suplementy o nazwie “Ester-C”, które według przeprowadzonych badań, są dużo delikatniejsze dla układu pokarmowego – jednak nie cechują się one lepszą biodostępnością niż zwykłą witamina C. Ponadto, do wyboru mamy jeszcze liposomalną witaminę C. Liposomy to pewnego rodzaju nośniki substancji aktywnych, które nie są metabolizowane i mogą dostarczać tych substancji wprost do komórek organizmu. Jednak pomimo, że przyswajalność z liposomów może być nieco wyższa, niż na przykład z witaminy C podawanej w postaci kropli lub proszku, to również cena tego produktu jest dużo wyższa. Warto więc zastanowić się, czy odrobinę lepsza przyswajalność jest warta płacenia większej ilości pieniędzy.
Suplementy z witaminą C
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele suplementów z witaminą C. Wybór najlepszego z nich jest bardzo trudny. Czym należy kierować się podczas podejmowania tej decyzji? Zdecydowanie odradzamy kierowanie się ceną, gdyż cena bardzo często idzie w parze z jakością. Producenci, których produkty są stosunkowo tanie muszą oszczędzać na jakości – przez co zawartość witaminy C w produkcie jest bardzo niska lub gorzej przyswajalna. W suplementach możemy natknąć się zarówno na witaminę naturalną jak i syntetyczną, ale także na liposomalną. Naturalną znaleźć możemy w preparatach z wyciągami roślinnymi – co jest ważne, cechuje się one ogromną przyswajalnością. Jeśli natomiast chodzi o witaminę syntetyczną, to znajduje się ona w większości tanich produktów, a jej przyswajalność jest o wiele gorsza od tej naturalnej. Pozostaje nam jeszcze witamina liposomalna – czyli taka, która jest wzbogacona o liposomy. Jest to produkt zdecydowanie droższy od poprzednich form. Kiedy dobrym rozwiązaniem jest zatem jego wybór? Na przykład jeśli witamina C musi być przyjmowana w bardzo dużych dawkach. Dzienne zapotrzebowanie na witaminę C to około 40-50 miligramów w przypadku dzieci oraz 70-90 miligramów w przypadku dorosłych – i należy mieć na uwadze te wartości, zanim uwierzymy w któryś z reklamowych sloganów.
Jakiego producenta witaminy C wybrać?
Ze względu na to, że rynek suplementów rozwija się bardzo prężnie, to wybór odpowiedniego suplementu nie jest łatwym zadanie. Czy stosowanie tego typu produktów ma sens? Po który z nich najlepiej sięgnąć, aby się nie zawieść? Bez wątpienia znani producenci witaminy C cieszą się ogromną renomą – której nie chcą stracić. Producenci, którzy zajmują się tworzeniem tak zwanych preparatów z górnej półki będą więc najpewniej tworzyć takie wyroby, których jakość będzie jak najlepsza – aby nie stracić obecnych klientów i mieć szansę na pozyskanie jeszcze większego grona odbiorców. Najlepszym wyborem będzie ta witamina C, której przyswajalność będzie największa – szukaj więc takich suplementów, których skład będzie zadowalający.