Jaką gładź szpachlową wybrać?

Jaką gładź szpachlową wybrać?

Jaką gładź szpachlową wybrać? Ogromny wybór materiałów budowlanych potrafi być przytłaczający nawet dla profesjonalistów. Dotyczy to wszystkich kategorii produktów, od budulca, przez elementy konstrukcyjne aż po materiały wykończeniowe, takie jak farby, kleje, płytki czy gładzie szpachlowe. To właśnie tym ostatnim poświęcamy ten artykuł, podpowiemy tutaj czym kierować się przy wyborze gładzi, wskażemy także, do czego przeznaczone są konkretne rodzaje produktów i pomożemy odnaleźć się w gąszczu ofert. 

Kiedy stosować masę szpachlową, a kiedy gładź?

W zależności od tego, czy remontujemy starszy lokal, czy wykańczamy świeżo postawiony – możemy sięgnąć po różne produkty. W pomieszczeniach starszych, w których mamy do czynienia z nierównościami oraz ubytkami tynku optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie masy szpachlowej, a dopiero później, wykończenie ścian przy pomocy gładzi szpachlowej. Jeśli wykańczamy ściany nowe, z odpowiednio wykonanym tynkiem – możemy pokusić się po położenie samej gładzi, wynika to z tego, że materiał ten, w większości wariantów, nie nadaje się do wypełniania ubytków oraz równania ścian o więcej niż 2-3 mm.

Zastosowanie gładzi szpachlowych.

Gładzie, choć mniej uniwersalne w zastosowaniu, nadają ścianom gładkość, jakiej nie sposób uzyskać przy użyciu samej szpachli. Są niezastąpione w przygotowaniu podłoża pod wysokiej jakości farby satynowe oraz w mocno nasłonecznionych pomieszczeniach. Zarówno takie pomieszczenia, jak i farby, mają bowiem tendencję do ujawniania nawet najmniejszych nierówności. Gładź szpachlową można nakładać ręcznie oraz maszynowo, co pozwala na znaczne przyspieszenie prowadzonych prac. Ważną cechą produktów z tej kategorii jest także możliwość obróbki na mokro, pozwala to uniknąć czaso- i pracochłonnego procesu szlifowania. Na rynku są dostępne przeróżne pozycje charakteryzujące się diametralnie różnym zastosowaniem. Znajdziemy także odmiany wyjątkowo szlachetne, dzięki którym uzyskamy ponadprzeciętny efekt końcowy naszych prac.

Rodzaje gładzi – która będzie najlepsza?

Gładź gipsowa – powstaje w wyniku bardzo drobnego zmielenia gipsu naturalnego lub syntetycznego. Tych produkowanych na naturalnej bazie nie stosuje się w pomieszczeniach o dużej wilgotności (na przykład łazienkach), w miarę chłonięcia wody mogą bowiem odstawać i pękać. Mają za to bielszą barwę, więc polecane są szczególnie do przygotowania ścian pod jasne kolory. Te drugie, oparte na gipsie syntetycznym, są wytrzymalsze i bardziej odporne na uszkodzenia, nie gwarantują jednak tak czystego, jednolitego, białego koloru. Gładź cementowa – niezwykle wytrzymała mechanicznie, daje nieco gorsze efekty wizualne niż inne gładzie. Ze względu na to, że nie chłonie wody, można z powodzeniem stosować ją w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Nie wymaga także szlifowania, jest więc idealna, jeśli zależy nam na szybkości i trwałości prac, a perfekcyjny efekt końcowy nie jest priorytetem. Sprawdza się w świetnie w korytarzach, magazynach, piwnicach i wszelakich pomieszczeniach gospodarczych. Gładź polimerowa – sprzedawana zazwyczaj w postaci suchej mieszanki, cechuje się o wiele lepszą elastycznością. Jej przeznaczeniem są przede wszystkim podłoża trudne, czyli przykładowo: powierzchnie narażone na uszkodzenia mechaniczne, niestandardowe płaszczyzny oraz ściany narażone na doświadczenie ruchów konstrukcyjnych. Oprócz tego, ze względu na wodoodporność i wytrzymałość sprawdzi się wszędzie tam, gdzie zastosowalibyśmy gładź cementową. Gładź wapienna – jej spoiwem jest wapno, charakteryzuje się świetną przyczepnością do podłoża, paroprzepuszczalnością i jest odporna na porost pleśni. Nie powinno nakładać jej na bezpośrednio na gips. Pozwala uzyskać efekt idealnie gładkiej powierzchni, jest też stosunkowo tańsza w porównaniu z innymi gładziami szpachlowymi wymienionymi w tym zestawieniu. Podobnie do cementowej, nie wymaga uciążliwego szlifowania, można obrabiać ją na mokro.

Przygotowanie podłoża

Zanim przystąpimy do samodzielnej pracy lub wynajmiemy zawodowców, szczególnie przy początku remontu, sprawdźmy jak wyglądają nasze ściany. Jeśli w oczy rzucają się liczne rysy, nierówności lub ubytki – zastanówmy się czy nie warto rozpocząć od dokładnego oczyszczenia, nałożenia tynku podkładowego lub wykonania zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych. To ostatnie jest dobrym rozwiązaniem jeśli mamy do czynienia ze ścianami na których znajdowały się tapety, liczne warstwy farb lub farba olejna. Pomoże ono uniknąć kosztownego skuwania starego tynku i kładzenia nowego, zaoszczędzimy tym samym czas i pieniądze.

Jak kłaść gładź szpachlową?

Gładź kładziemy bardzo cienką warstwą na całe ściany oraz sufity, stąd konieczność odpowiedniego przygotowania obrabianych powierzchni. Sam proces wymaga dokładności oraz sporej wprawy, przez co samodzielne wykonywanie gładzi nie jest szczególnie polecane. Jeśli jednak zdecydujemy się na prace we własnym zakresie, pamiętajmy o kilku ważnych kwestiach. Przygotuj odpowiednio nie tylko same ściany, ale też pomieszczenia. Zabezpieczenie podłogi oraz okien folią ochronną zaoszczędzi Ci dużo sprzątania. Pamiętaj także o dokładnym odmierzaniu wody przy rozrabianiu wybranej gładzi oraz w zależności od potrzeb – prawidłowym zagruntowaniu ścian.

Rekomendowane artykuły