Jak układać płytki ceramiczne na podłodze?

Jak układać płytki ceramiczne na podłodze?

Jak układać płytki ceramiczne na podłodze? Układanie płytek podłogowych jest zróżnicowane i uzależnione od ich wielkości i koloru. Warto rozważyć podstawowe techniki. Podczas układania są mocowane na 1/5 lub 1/6 długości płytki podłogowej. W takim przypadku ważne jest, aby przez całą pracę obserwować wstępnie wybraną wartość przesunięcia. Zmiana przesunięcia naruszy integralność rysunku. Płytki dekoracyjne są odpowiednie do klasycznego prostego i ukośnego ułożenia w różnych pomieszczeniach, zarówno w kuchni, łazience i na korytarzu. Gdzie można kupić wysokiej jakości ale tanie materiały? Płytki ceramiczne outlet oferuje w atrakcyjnych cenach i szerokim wachlarzu wzorów i kolorów.

Jak układać płytki ceramiczne na podłodze – wzory?

Jak układać płytki ceramiczne na podłodze?
Jak układać płytki ceramiczne na podłodze?

Obejmuje stylizację prostą i skośną. Metoda wyróżnia się tym, że w pracy można użyć materiału o innej fakturze: na przykład można łączyć w nim dwa różne odcienie lub wzory. Płytki ceramiczne dekoracyjne można układać w jednej, dwóch lub trzech wąskich płytkach. W takim przypadku można zmienić wzór wykończenia podłogi. Może to być montaż ukośny w 2 płytkach, 1 do 3, prosty w 2 płytkach, prosty z różnymi długościami płytek ceramicznych.
Układ płytki ceramicznej dekoracyjnej w szachownicę wykonany jest z kwadratowych elementów. Charakterystyczną cechą tej metody jest stosowanie płytek o różnych kształtach. Na przykład można użyć dużych kwadratowych płytek podłogowych, łącząc je w określony wzór z wąskimi paskami, które tworzą kwadraty o tym samym rozmiarze. Kierunek wąskich pasków może być inny, co zapewnia oryginalność wzoru powłoki.

Plecionka to stale stosowana metoda układania płytek dekoracyjnych. To jeden z ciekawszych sposobów układania płytek podłogowych. Wygląda oryginalnie, dokładnie odwzorowuje imitację parkietu. Jest to układanie płytek na zasadzie płóciennego splotu. Wygląda stylowo, nie wymaga dodatkowego wystroju. Jednocześnie dla większego podobieństwa do wzoru parkietu w pracy można zastosować kafelki o różnych wymiarach i kształtach. Metoda jest bardziej pracochłonna, ale wynik jest o wiele ciekawiej niż proste wzory. Tanie płytki ceramiczne outlet posiada w szerokiej gamie, dlatego można dobrać idealną kolekcję do ich ułożenia w szachownicę czy plecionkę.

Jak układać płytki ceramiczne na podłodze z różnym podłożem?

Układanie płytek na płytkach to często wykorzystywana metoda. Przed położeniem płytek ceramicznych na podłodze należy je odkurzyć i umyć alkalicznym detergentem. W razie potrzeby można zagruntować powierzchnię. Jeśli podłoga jest nierówna, konieczne jest jej wyrównanie masą samopoziomującą. Należy użyć specjalnego kleju i upewnić się, że nowe szwy nie pokrywają się ze starymi. Na podłodze wykonanej z płyty wiórowej, drewna lub podobnych materiałów można również ułożyć płytki ceramiczne dekoracyjne.

Do układania płytek podłogowych używa się specjalnego kleju lub kleju z dodatkiem oraz specjalnej masy szpachlowej z tworzywa sztucznego lub mieszanki z dodatkiem. Należy nakładać je wałkiem lub pędzlem przed wyrównaniem. Specjalne mieszanki stosowane są na słabo chłonnych powierzchniach porowatych lub drewnianych, tworzą warstwę pomiędzy podłożem a klejem. Pozwala to wzmocnić przyczepność płytki ceramicznej do podłoża. Masa samopoziomująca nakładana jest za pomocą pacy w celu uzyskania równej powierzchni podłoża.

Fuga nakładana jest miękką gumową pacą, aby wypełnić przestrzenie między płytkami ceramicznymi (spoiny). Klej do płytek to często sucha mieszanka, którą miesza się z wodą i nakłada pacą grzebieniową. Konieczne jest ułożenie płytek w taki sposób, aby każdy nowy rząd kończył się przy drzwiach wejściowych do pokoju lub przy wejściu głównym.

Układanie płytek na podłodze – przebieg prac

Układanie należy rozpocząć od dwóch ściśle prostopadłych osi. Aby zrozumieć, jak prawidłowo układać płytki za pomocą linii do znakowania, można narysować 2 prostopadłe osie na podłodze, przechodzące przez środek pomieszczenia lub przez środek głównego wejścia. Przed ułożeniem płytek ceramicznych podłogowych układa się płytki bez klejenia wzdłuż narysowanych osi do ścian pomieszczenia.

Aby prawidłowo układać płytki ceramiczne dekoracyjne należy zacząć od przyklejenia płytek w pobliżu ściany naprzeciwko wejścia. Pierwszy rząd będzie składał się z całych płytek, przycięte płytki należy położyć później. Za pomocą pacy nanieść klej na niewielką powierzchnię podłogi i wygładzić pacą zębatą. Umieścić płytki dekoracyjne na kleju. W przypadku płytek o wymiarach 20 x 20 cm lub większych nanieść dwie warstwy kleju: na podłogę i na płytki. Aby przykleić płytki wystarczy nanieść na nie cienką warstwę kleju.

Użyć plastikowych krzyżyków, aby zachować tę samą szerokość szwów. Szerokość spoin uzależniona jest od wielkości płytek i zamierzonego wyglądu. Trzeba wypoziomować wystające płytki gumowym młotkiem lub drewnianym klockiem. Pamiętać, aby usunąć plastikowe krzyżyki, zanim klej stwardnieje. Usunąć nadmiar kleju. Przed fugowaniem pozostawić płytki dekoracyjne do wyschnięcia na 24 godziny i nie chodzić po nich. Po zakończeniu fugowania płytek  wytrzeć powierzchnię szwu wilgotną szmatką, aby zapewnić lepszą przyczepność mieszanki.

Rekomendowane artykuły