Poradnik – jak wybrać idealne mieszkanie?

Poradnik - jak wybrać idealne mieszkanie?

Poradnik – jak wybrać idealne mieszkanie? Każdy z nas marzy o tym, żeby kiedyś się usamodzielnić. Początkowo objawia się to wyprowadzką od rodziców, najczęściej na wynajem. W końcu jednak i to przestaje wystarczać – zaczynamy snuć plany dotyczące w pełni własnego mieszkania. Jako że nowe mieszkania kuszą większą niż kiedykolwiek wcześniej wysoką dostępnością, standardami przekraczają najśmielsze oczekiwania oraz świetną lokalizacją, coraz ciężej oprzeć się ich ofercie.

Ale czy wszystko w ich przypadku jest tak kolorowe tak w rzeczywistości, jak i na reklamach? Nie zawsze. Właśnie dlatego przy wyborze mieszkania idealnego dla nas należy przysiąść i dobrze rozważyć wszystkie elementy składowe, które mogą je stworzyć.

Współczesne trendy mieszkaniowe

Poradnik - jak wybrać idealne mieszkanie?
Poradnik – jak wybrać idealne mieszkanie?

Choć kiedyś kupowanie mieszkań z tak zwanej “drugiej ręki”, a więc po prostu z rynku wtórnego było czymś powszednim, dziś coraz większą popularność zyskują nowe mieszkania, oferowane przez deweloperów, których coraz to nowsze inwestycje niemal zalewają rynek. Na co my powinniśmy się zdecydować? Wszystko zależy od naszych priorytetów. Jeżeli cenimy sobie lokalizację w centrum wielkiego miasta, jakim jest właśnie Kraków, wtedy deweloper zdecydowanie odpada – inwestycje zazwyczaj powstają na obrzeżach lub też po prostu tam, gdzie jest na to miejsce. Mieszkanie z drugiej ręki kupimy już niemal wszędzie – pod warunkiem, że mamy tyle szczęścia. Kupując na rynku wtórnym można też liczyć na znacznie niższą, możliwą do dodatkowej negocjacji cenę.

Oczywiście są też i wady korzystania z opcji mieszkań z rynku wtórnego – jedną z nich jest to, że nie mamy pełnej wiedzy na temat motywów sprzedaży. Nie wiemy, czy z mieszkaniem coś jest nie tak, czy może to w sąsiedztwie tkwi problem. Naturalnie nie zawsze coś jest na rzeczy, ale takie ryzyko zawsze jest. Inaczej ma się sprawa z mieszkaniami deweloperskimi – jako że jesteśmy ich pierwszymi właścicielami, mamy pewność, że nic im nie dolega. Jako że ich zakup wiąże się ze sporym wydatkiem, sąsiedzi również nie powinni należeć do problemowych – zwłaszcza, że tuż po przeprowadzce każdy stara się pokazać swoim sąsiadom z jak najlepszej strony.

Zobacz inne inwestycje:

Na czym bazować swoją decyzję?

Jeżeli już jesteśmy zdecydowani i nowe mieszkania w Krakowie to rzeczywiście coś dla nas, musimy upewnić się, że z bogactwa różnych ofert od najróżniejszych firm wybierzemy tę, która spełni nasze najśmielsze oczekiwania i wymagania. Co jednak ważne, nie musimy się spieszyć oraz możemy być wybredni. W końcu na nasze nowe lokum przeznaczamy spore pieniądze – powinniśmy więc zadbać o to, że zostaną one dobrze ulokowane. Czym więc powinno się odznaczać mieszkanie, na które padnie nasz wybór?

  • dobrą lokalizacją – w dzisiejszych czasach jest to niemal mus, jeżeli chodzi o nowe mieszkania w Krakowie. Dobrze ulokowane mieszkanie pozwala nam szybko dostać się do centrum, a także oferuje dostęp do siatki połączeń komunikacją miejską, stanowiący doskonałą alternatywę dla wszystkich tych, którzy nie zawsze podróżują wszędzie samochodem. Dobra lokalizacja przede wszystkim umożliwia nam zaoszczędzenie czasu, co współcześnie jest czymś wręcz kluczowym;
  • odpowiednim stosunkiem ceny do metrażu – aby wybrać mieszkanie, wpierw musimy się dowiedzieć, jaka jest średnia cena za metr kwadratowy lokum w Krakowie czy w innym mieście, w którym chcemy zamieszkać; na jej podstawie będziemy mogli określić, czy obiekt, którym się interesujemy jest szalenie drogi, czy mieści się w normie; pamiętajmy, że mieszkania deweloperskie zawsze będą nieco oddawały ceną od tych z rynku wtórnego – weźmy to pod uwagę; w końcu cechują się znacznie wyższym standardem bezpieczeństwa i wykonania;
  • godnym zaufania deweloperem – upewnijmy się, że deweloper, z którym chcemy podpisać umowę jest godny zaufania – bardzo możliwe, że nie jest to jego pierwsza inwestycja i już zdążył sobie wyrobić opinię wśród kupujących; spójrzmy, czy ludzie nie mają problemów we współpracy z nim oraz upewnijmy się, że cieszy się odpowiednio wysoką oceną w popularnych serwisach pozwalających na zostawianie opinii;
  • odpowiadającym nam rozkładem mieszkania – bardzo możliwe jest, że nie każde mieszkanie oferowane przez dewelopera będzie dostępne w momencie, gdy podejmiemy naszą decyzję; upewnijmy się, że któreś z tych, które pozostały jeszcze do wyboru odpowiada nam pod kątem rozkładu i piętra, na którym się znajduje; jeżeli nie – albo czekajmy na inną inwestycję, albo szukajmy dalej.

Zobacz również:

Podsumowanie

Choć współcześnie oferta, jeżeli chodzi o nowe mieszkania Kraków, jest wręcz imponująca, tak naprawdę wcale nie ułatwia to podjęcia decyzji dotyczącej zakupu któregoś z nich. Wręcz przeciwnie – im większy wybór, tym bardziej możemy się zastanawiać. Ważne jest jednak, aby w tym wszystkim po prostu się nie pogubić i zdecydować się na takie mieszkanie, z którego w przyszłości naprawdę będziemy zadowoleni. Jak to określić? Przede wszystkim zdefiniować własne oczekiwania – na przykład bazując na tym, co przedstawiliśmy w naszym krótkim mini-poradniku. Przede wszystkim nie dajmy się zwariować i mając już budżet na własne mieszkanie, nie starajmy się go wykorzystać jak najszybciej, a po prostu jak najlepiej.

Rekomendowane artykuły