Jak działa hostel?

Jak działa hostel?

Jak działa hostel? Hostel jest miejscem, w którym można wynająć nocleg. Idea hosteli przywędrowała z Niemiec, gdzie otwierano takie miejsca dla uczniów i studentów biorących udział w wycieczkach szkolnych. Współcześnie dużą zaletą pobytu w hostelu jest możliwość poznawania nowych ludzi, pokoje są często wieloosobowe, osoba podróżująca w pojedynkę może trafić na ciekawe osoby.

Wyposażenie hostelu

Hostele mają bardzo podstawowe wyposażenie, łóżka, szafy, kanapy, sprzęt RTV w przestrzeni wspólnej. Hostel powinien być także wyposażony w kuchnię oraz zapewniać internet. Zazwyczaj hostele zakładane są przez osoby, które korzystały z takich usług i obserwowały ich funkcjonowanie w wielu lokalizacjach. Dzięki temu wiedzą, na co zwrócić uwagę i jakich błędów unikać. Błędem są często koedukacyjne łazienki albo zbyt mała ich ilość, czy nawet brak zasłon na łóżkach piętrowych.

Trzeba także wyznaczyć specjalne strefy dla osób palących, palenie w pokojach sprawia, że dym wgryza się w rolety i wszystkie sprzęty, co powoduje nieestetyczny zapach. Oprócz zagrożenia pożarowego, jakie sprawiają niedopałki papierosów, klienci mogą też opisać to w komentarzach oceniających pobyt w hostelu.

Hostel w centrum czy na obrzeżach miasta?

Klienci hostelu to często osoby, którym nie zależy na spaniu w centrum miasta. Koszty wynajmowania lokalu i prowadzenia hostelu na obrzeżach są dużo niższe. Wiele osób dla oszczędności decyduje się na dotarcie na obrzeża miasta. Zależy to również od tego, czy hostel ma wypracowany styl i atmosferę, która kojarzy się z miejscem spotkań ludzi podróżujących i otwartych na świat, czy też jest to tylko miejsce, w którym można się tanio przespać w bezpiecznym i przytulnym miejscu.

Różnice między hostelem a hotelem

Największą różnicą między hostelem a hotelem jest liczba osób przypadających na pokój. W hotelu wynajmujący jest zawsze sam w pokoju, nawet jeśli liczba łóżek w pokoju jest większa, to osoba wynajmująca przebywa w nim sama. Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja w hostelu, osoba wynajmująca łózko do spania musi liczyć się z tym, że zawsze ktoś może być do niej dokwaterowany, jeśli łóżek w pokoju jest więcej. Pokoje w hostelu mogą być bardzo małe, przeznaczone dla dwóch czy trzech osób, wtedy są w nich czasami nawet łózka piętrowe. W pokojach większych, kilkuosobowych często w rzędach stoją szeregami łóżka. Szansa na pojedynczy pokój jest tylko wtedy, kiedy jest wyjątkowo mało klientów. Najlepszym rozwiązaniem jest wspólne podróżowanie z grupą znajomych. Można wtedy liczyć na wynajęcie pokoju, który odpowiada liczbie osób w grupie i spędzić noc z osobami, które są znane.

Różnica między hotelem a hostelem jest także w standardzie usług. Wynajmując pokój w hotelu, można liczyć na prywatną łazienkę i czasami nawet na aneks kuchenny. W hostelu jest to raczej niemożliwe. Łazienki, kuchnie i jadalnie stanowią wspólną przestrzeń dla wszystkich użytkowników, którzy wynajmują w tym samym czasie łóżko. Dlatego hostel jest optymalnym rozwiązaniem dla osób chcących poznać nowych znajomych i lubiących towarzystwo. Wynajęcie łóżka w hostelu zapewnia niższy standard, ale jest jednocześnie bardzo korzystne, jeśli chodzi o koszty, ponieważ w porównaniu z ceną noclegu w hotelu można naprawdę sporo zaoszczędzić.

Aktywności organizowane przez hostel

Dobre hostele z reguły mają bardzo szeroką ofertę wspólnego spędzania czasu. Jest to, chociażby propozycja wspólnego chodzenia od klubu do klubu wieczorem, natomiast w ciągu dnia można wspólnie wybrać się na spływ kajakowy lub na serfowanie albo w towarzystwie powędrować po mieście. Czasami osoby, które nie wiedzą za bardzo co zrobić z wolnym czasem, mogą wybrać się do określonego hostelu tylko po to, aby obsługa zajęła się nimi. Hostele mają wypracowanych bardzo wiele możliwości pod tym względem.

W hostelu można zawsze uzyskać mapę miasta i informację o najlepszych miejscówkach. Obsługa zna także najciekawsze miejsca, lokalne jedzenie i dobre trunki, zazwyczaj klienci opisują miejsca, w których byli i zdają relację, gdzie chętnie by wrócili. Hostele często posiadają kuchnię, w której są podstawowe naczynia, co umożliwia przygotowanie własnoręcznie posiłków. Jedzenie można przygotować, korzystając z lokalnych produktów. Dobrym rozwiązaniem, które jest stosowane raczej we wszystkich hostelach to możliwość bezpłatnego zostawienia bagażu, kiedy np. jest jeszcze dużo czasu do odlotu samolotu.

Kilka rad dla osób odwiedzających hostele

Przed przyjazdem warto zapoznać się z opiniami innych osób w internecie, które korzystały z tego samego miejsca. Aby zapewnić sobie dobry sen, warto zabrać zatyczki i opaskę na oczy. Wcześniej trzeba się upewnić, czy hostel posiada takie rzeczy jak suszarka do włosów albo pralka. Dobrym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą niewielkiej ilości kawy i herbaty oraz japonek pod prysznic, ponieważ korzysta z niego wiele osób. Należy również zapoznać się dokładnie z warunkami w hostelu, z tym co jest w cenie, a za co trzeba będzie dopłacić, często dodatkowa opłata obejmuje pościel, czyste ręczniki i WiFi. Trzeba także liczyć się z kradzieżami i chować cenniejsze rzeczy.

Rekomendowane artykuły