Fotowoltaika – co to jest KWP

Fotowoltaika - co to jest KWP

Fotowoltaika – co to jest KWP – obecnie coraz większa liczba osób, które chcą dokonać różnego rodzaju modernizacji w swoich domach lub budują nowe domy, zastanawia się nad zainwestowaniem w fotowoltaikę. Jednak podjęcie decyzji o tym, czy faktycznie tego chcemy, nie jest wcale prostą sprawą, szczególnie dlatego, że bardzo dużo pojęć, które pojawiają się wówczas, kiedy szukamy na ten temat informacji, nie jest dla nas do końca zrozumiałych.

Skutkiem tego jest to, że o fotowoltaice przyjmujemy w bardzo krótkim czasie, bardzo dużą ilość informacji, z których sporej części nie potrafimy ani prawidłowo ocenić, ani zweryfikować, ani tak naprawdę do końca zrozumieć. Warto więc zatem pochylić się trochę nad tym tematem i wyjaśnić sobie, przynajmniej kilka najważniejszych kwestii, do których możemy spokojnie zaliczyć pojęcie kwp. Co to jest kilowatopik oraz co to pojęcie dla nas oznacza?

Co to jest kilowatopik?

Kiedy przeglądamy oferty firm, które instalują instalacje fotowoltaiczne, to okazuje się, że zdecydowana większość z nich określa swoje zestawy fotowoltaiczne, za pomocą kilowatopików (kwp). Czyli na przykład mówią, że mają w swojej ofercie instalacje fotowoltaiczne, które mają moc od jednego do na przykład 10 kwp. Jednak musimy zrozumieć, co to jest kilowatopik, aby wiedzieć, czy faktycznie taka instalacja jest słaba, czy silna i czy cena, jaka jest za nią oferowana, jest to cena dla nas atrakcyjna. Kilowatopik to nic innego, jak moc instalacji fotowoltaicznej, którą ta instalacja jest w stanie osiągnąć w swojej szczytowej produkcji. Innymi słowy, jeżeli stworzymy optymalne warunki do pracy paneli słonecznych, to instalacja fotowoltaiczna osiągnie moc, na przykład 10 kW, jeżeli instalacja ma moc 10 kwp. Moc instalacji jest oczywiście określana w laboratorium, dlatego najczęściej w warunkach terenowych, nie osiągamy nigdy 100% wydajności. Najczęściej panele solarne osiągają tę wydajność na poziomie 80-90%.

Ile kwp to jest dużo?

Fotowoltaika - co to jest KWP
Fotowoltaika – co to jest KWP

Oczywiście warto poruszyć też, kwestię tego, ile to jest tak naprawdę dużo, czyli inaczej, która instalacja jest faktycznie mocna. W rzeczywistości nie powinniśmy się raczej zastanawiać nad tym, która instalacja solarna jest mocna, tylko która instalacja, będzie odpowiednia dla naszego gospodarstwa domowego. Aby to ocenić, musimy znać przede wszystkim to, ile energii rocznie w kilowatogodzinach pochłania nasze gospodarstwo domowe. Najlepiej oczywiście jest wziąć jakąś wartość średnią z przedziału kilku lat, ponieważ w zależności na przykład od zewnętrznych warunków atmosferycznych, zużycie takie może być różne. Powinniśmy również wykluczyć różnego rodzaju inwestycje. Jeżeli na przykład w zeszłym roku zainstalowaliśmy sobie klimatyzację w domu bądź zamontowaliśmy elektryczne ogrzewanie, to logicznie nie brać danych z przedziału ostatnich 5 lat, tylko od ostatniej inwestycji. Zakłada się, że instalacja o mocy 1 kwp, będzie w stanie w ciągu roku, wytworzyć od 800 do 900 kWh energii elektrycznej. Czy to jest dużo? Czysto teoretycznie, jeżeli byśmy sobie policzyli, zużycie naszej energii elektrycznej przez niektóre urządzenia w naszym domu, to można by wysnuć taki wniosek, że w ciągu roku, instalacja o mocy 1 kwp, pokryje nam zapotrzebowanie na pracę naszego domowego czajnika elektrycznego. Wynika to z dość prostej kalkulacji. Jeżeli czajnik zużywa średnio moc 3 kW i pracuje średnio w domu łącznie dziennie przez 20 minut. To w przeciągu jednego dnia zużyje on jedną kilowatogodzinę energii elektrycznej. W ciągu roku wyjdzie nam mniej więcej 900 do 1000 kilowatogodzin. Jedna kilowatogodzina kosztuje obecnie około 50 gr, więc nie wydaje się to być specjalnie dużym kosztem, ale w skali roku, daje nam to już oszczędność rzędu 450 lub 500 zł. Aby nikogo tutaj nie straszyć, powinniśmy powiedzieć, że czajnik jest to jedno z najbardziej energochłonnych urządzeń w naszym domu, więc tego typu wyliczenia dla czajnika, akurat mają tutaj sens, ponieważ czajnik pracując dziennie przez 20 minut, potrafi zużyć sporo więcej energii, niż na przykład komputer lub telewizor, który pracuje kilka godzin.

Zobacz koniecznie:

Dlaczego takie wyliczenia są bardzo istotne?

Porównanie tych wyliczeń, czyli mocy instalacji w kilowatopikach i zapotrzebowania, jest niezwykle istotne, ponieważ w zależności od tego, jak będą te wyliczenia trafne, tak bardzo opłaci nam się instalacja fotowoltaiczna. Jeżeli zbudujemy instalację zbyt słabą, to okaże się, że chociaż rachunki płacone za energię elektryczną spadną, to nie będą one na tyle małe, abyśmy uznali, że inwestycja jest opłacalna. Jeszcze gorzej jest wtedy, kiedy zainstalujemy instalację zbyt silną, ponieważ nadwyżki energii, które będziemy produkować, nie zostaną w żaden sposób nam zrekompensowane. Nie zużyjemy jej w gospodarstwie domowym ani nikt za tę energię nam nie zapłaci. Czyli weźmiemy duży kredyt na za mocną instalację elektryczną i część tych pieniędzy będzie po prostu zmarnowana, czyli niewykorzystana. Kiedy chcemy obliczyć moc naszej instalacji elektrycznej, dobrze jest zgłosić się do firmy, która tego typu instalacje zakłada.

Rekomendowane artykuły