Co to jest rehabilitacja manualna?

Co to jest rehabilitacja manualna?

Dużo osób cierpi na rozmaite dolegliwości. To powoduje, że nie mogą cieszyć się każdym kolejnym dniem. Co zrobić, kiedy leki nie pomagają, a lekarze tylko bezradnie rozkładają ręce? W wielu przypadkach może pomóc rehabilitacja manualna. Czym cechuje się taka właśnie terapia? Jakie techniki są stosowane w czasie rehabilitacji? Kiedy zdecydować się na rehabilitację manualną? Kiedy zaś nie będzie to do końca dobre rozwiązanie?

Rehabilitacja manualna – podstawowe informacje

Masz przede wszystkim problem z kręgosłupem? Niestety, do takich problemów często prowadzi nie do końca odpowiedni styl życia. Sporo osób pracuje na przykład minimum osiem godzin przed komputerem. Potem spędzają wolny czas siedząc przed telewizorem itp. Mała aktywność, przyjmowanie złej pozycji w czasie realizowania pracy, czy w trakcie odpoczynku itp. prowadzą zaś do tego, że mamy coraz większe kłopoty. A problemy z kręgosłupem potrafią naprawdę mocno dawać się w kość. A może przede wszystkim narzekasz na stawy? W takiej sytuacji rehabilitacja manualna może być bardzo ciekawym rozwiązaniem. W literaturze fachowej ta alternatywna metoda leczenia jest określana jako chiropraktyka. Wielu ekspertów definiuje terapię manualną jako formę bardzo dobrze dopracowanego masażu. Istotne jest to, że ta metoda leczenia jest naprawdę bezpieczna. Nie ma zatem skutków ubocznych (przy założeniu, że jest wykonywana przez fachowca). Poza tym przebieg zajęć jest dostosowany do potrzeb danego Pacjenta. Kiedy szczególnie pomaga ta forma? Na wspomniany już kręgosłup oraz stawy. Można jednak uzyskać korzyści także biorąc pod uwagę inne dolegliwości, które nie dają nam normalnie funkcjonować. Fachowcy odpowiedzialni za wykonywanie zadań przykładają się nie tylko stricte do samego masażu. Bardzo ważne są dobrze dopracowane techniki ucisku. Z boku może to wyglądać na dość proste. Nie da się jednak ukryć, że rehabilitacja manualna to taki dział, którym muszą zajmować się fachowcy. Tylko wtedy można bowiem liczyć na zadowalające efekty. W trakcie ćwiczeń stosuje się także rozmaite chwyty, które mają odpowiednio napinać mięśnie. Wszystkie te czynności są stosowane po to, by uśmierzyć ból oraz zadbać o to, by poszczególne elementy zaczęły dobrze pracować. To musi być ze sobą połączone. Jeśli będziesz na przykład stosować leki przeciwbólowe, to ból przejdzie. Niedługo jednak do Ciebie wróci… Warto zatem zrobić wszystko, by pozbyć się nie tylko samego bólu, ale także genezy całego problemu. I w tym właśnie pomaga nowocześnie realizowana rehabilitacja manualna. Nic zatem dziwnego, że jest ona coraz częściej stosowana. Między innymi w aspekcie neurologii, ortopedii, czy reumatologii.

Polecamy również:

Jakie techniki są wykorzystywane?

Najważniejsze zalety rehabilitacji manualnej? To nie tylko skuteczność, bezpieczeństwo i dopasowany plan działania do konkretnego przypadku… To również fakt, że w tym aspekcie są wykorzystywane rozmaite metody. A jak wiadomo, dzięki temu można w relatywnie krótkim czasie uzyskać naprawdę bardzo satysfakcjonujące rezultaty. Przede wszystkim jest stosowany masaż. Poza tym rehabilitacja manualna to również mobilizacja, jak i neuromobilizacja. Jakie jeszcze techniki są wykorzystywane przez fachowców w trakcie realizowania terapii? Bardzo przydaje się odpowiednio wykonany stretching. Nierzadko stosuje się także manipulację. Od razu chcemy Cię uspokoić! Nie ma to nic wspólnego z manipulowaniem czyimiś myślami, przekonaniami. Jest to bowiem technika, która ma na celu na przykład poprawę działania naszych stawów itp.

Kiedy zdecydować się na rehabilitację manualną?

W jakich sytuacjach rehabilitacja manualna powinna być naprawdę bardzo dobrym rozwiązaniem? Warto zwrócić uwagę na taki czynnik, że przydaje się ona w przypadku bólów kręgosłupa. Ale nie tylko (na szczęście). Coraz częściej można spotkać się z bardzo przychylnymi opiniami fachowców. Twierdzą oni zaś, że ta forma leczenia sprawdza się w przypadku Pacjentów narzekających choćby na migreny. Często miewasz silne bóle głowy? Chcesz się z tym uporać? W takiej sytuacji warto postawić na pomoc dobrych ekspertów od tego właśnie zagadnienia. Trzeba zauważyć, że rehabilitacja manualna pomaga również, kiedy ktoś boryka się z częstomoczem itp. Nie tylko zatem bóle związane z kręgosłupem są wskazaniami do tego, by zgłosić się na wizytę do odpowiedniego fachowca.

Jakie są natomiast przeciwwskazania?

Generalnie rehabilitacja manualna jest uznawana za bardzo bezpieczną. Są jednak pewne przeciwwskazania. Kiedy zatem ta forma nie powinna być stosowana? W przypadku osób mających na przykład czynne żylaki odbytu. A może zmagasz się problemami z krzepliwością krwi? Jesteś w ciąży? Innym przeciwwskazaniem są zaś choroby organiczne końcowych odcinków dróg pokarmowych. Bardzo ważne jest zatem to, by na pierwszej wizycie dokładnie przedstawić swój stan zdrowia. Niczego nie ukrywaj. Pamiętaj, że możesz tym sobie jeszcze bardziej zaszkodzić. Fachowiec musi mieć pełen ogląd sytuacji, by podjąć po prostu najlepsze w tym momencie decyzje.

Rekomendowane artykuły