Usługa o nazwie Apple Pay zaprezentowana została przez Apple już pod koniec roku 2014. Warto zapoznać się z dosyć krótkim poradnikiem, w którym zostały zawarte wszelkie najważniejsze informacje. Bardzo ważna jest lista polskich banków, które wspierają tę usługę.
Bezpieczeństwo i wygoda
Apple zdecydowanie nie podaje żadnych szczegółów, które dotyczyłyby zarobków z Apple Pay, ale pomimo to kategoria usługi tej jest zaliczana w finansowych wynikach. W pierwszym kwartale roku przyniosła 10,8 miliardów dolarów spółce kalifornijskiej. Firma ta podpisała z każdym z banków umowę indywidualną, przez do wpływ procentowy w każdej transakcji może być całkiem różny, zależnie od tego, gdzie sam użytkownik systemu Apple Pay posiada bankowe konto. Prowizja Apple według Financial Time wynosi około 0,15 procent wydanej kwoty.
Musimy także dodać, że za samo bezpieczeństwo transakcji, które są wykonywane przez Apple Pay odpowiadają dokładnie dwie technologie. Po pierwsze jest to NFC, które pozwala na komunikację dokładnie dwóch urządzeń poprzez ich zbliżenie do siebie, na przykład płatniczej karty do terminala. po drugiej jest to tokenizacja, która to powala na przechowywanie danych płatniczej karty użytkownika oraz zamienienie ich na token, który jest niepowtarzalnym identyfikatorem. Dzięki temu wszelkie informacje o użytkowniku nie wchodzą oczywiście w posiadanie trzecich firm, co zapewnia samo bezpieczeństwo obu stronom.
Apple Pay na pewno rozwiązuje problem limitów, które występują w przypadku zbliżeniowych płatności. W większości banków w Polsce, w przypadku płatności powyżej pięćdziesięciu złotych konieczne jest zapłacenie kartą w sposób tradycyjny. W przypadku samego systemu Apple ograniczenia te znikają, ponieważ zabezpieczeniem wystarczającym jest Touch ID. Jednak podejrzewamy, że transakcyjne limity pozostaną w przypadku płatności chociażby zegarkiem Apple Watch, który takiego zabezpieczenia przecież nie posiada. Oczywiście dla bezpieczeństwa większego użytkownicy będą mieli na pewno pewność zablokowania karty w przypadku zgubienia – iPhone’a 6.
Instrukcje obsługi
Przy pomocy Apple Pay płacić można w przypadku zbliżeniowych terminali, a także w aplikacjach wybranych oraz na wybranych internetowych stronach. Aby móc skonfigurować usługę w przypadku systemu iOS, otworzyć należy aplikację Wallet, przycisnąć ikonę plusa oraz także postępować zgodnie z instrukcją zaprezentowaną. W przypadku systemu watchOS Apple Pay konfigurować należy z poziomy samej aplikacji Apple Watch, która jest zainstalowana na iPhonie, zaś sami użytkownicy systemu watchOS przejść muszą do preferencji oraz otworzyć sekcję Wallet oraz Apple Pay, a następnie wykonać kroki zaprezentowanie. W razie wystąpienia jakichkolwiek problemów będzie konieczny kontakt z bankiem, który naszą kartę płatniczą wydał.
Okno płacenia Apple Pay wywołać można poprzez dwukrotne naciśnięcie przycisku Home lub też przycisku, który znajduje się na boku prawnym obudowy telefonu. Jednak nie jest to konieczne, ponieważ gdy zbliżymy nasze urządzenie do terminala aktywnego, to technologia NFC nam otworzy automatycznie sam interfejs Apple Pay. Samo zatwierdzenie transakcji nastąpić powinno przy pomocy papilarnych linii lub też skanu naszej twarzy, podczas trwania tego procesu smartfon znajdować musi się bezpośrednio obok terminala. Jeśli korzystamy na przykład z zegarka Apple Watch, konieczne jest dwukrotne jedynie naciśnięcie przycisku bocznego czy też zbliżenie urządzenia do danego terminala.
Na płatności przy pomocy Apple Pay pozwalają także wybrane internetowe strony oraz także aplikacje. Jeśli zobaczymy opcję, która nas poinformuje o możliwości płacenia poprzez Apple Pay, transakcję zatwierdzimy poprzez Face ID lub też Touch ID. W podsumowaniu transakcji na pewno zobaczymy nazwę produktu czy też usługi, za które płacimy, jak i także kwotę.
Historię wszelkich transakcji sprawdzić możemy w aplikacji Wallet.
Poznajmy listę banków
Na pewno warto zapoznać się z listą banków. Wymienić tutaj możemy: Santander, PKO Bank Polski, Nest Bank, Millenium, mBank, Getin Bank, Credit Agricole, BNP Paribas, Bank Pekao, Alior Bank czy też ING Bank Śląski.
Użytkowanie Apple Pay naprawdę jest bardzo proste. Raczej nikt nie powinien mieć większych problemów z tym. W związku z tym nie pojawiają się tutaj żadne skomplikowane pytania, na które nie znaleźlibyśmy odpowiedzi w sieci. Na internetowej stronie Apple Pay znajdziemy najczęściej zadawane pytania oraz odpowiedzi na nie. Jeśli mamy jakieś wątpliwości powinniśmy się zapoznać z tymi treściami.
Można także zadać śmiało swoje pytanie, ale pewnie nie będzie takiej potrzeby, ponieważ wszystko raczej wydaje się proste oraz jasne. Cieszmy się, że możemy korzystać z takich nowoczesnych technologii oraz znacznie sobie ułatwiać życie codzienne. Wydaje się, że jest to mała rzecz, ale jednak coś co nam ułatwia czynności, z których korzystamy niemal każdego dnia.
Jedno jest pewne – nowoczesnych technologii nigdy nie mamy dosyć.