Jak samemu zrobić wiązary dachowe?

Jak samemu zrobić wiązary dachowe?

Jak samemu zrobić wiązary dachowe? Z pewnością wiele osób kiedykolwiek spotkała się z wiązarami dachowymi. Co ciekawe – można je zrobić samemu, nie potrzebujemy do tego profesjonalnej firmy budowlanej. Jeśli na własną rękę zamontujemy wiązary, wówczas możliwe jest zaoszczędzenie dużej ilości gotówki, co z pewnością warto wziąć pod uwagę. Z czego składa się konstrukcja dachu i jak ją zbudować na własną rękę? Dlaczego warto zdecydować się na wiązary dachowe? W jaki sposób przygotować wiązary dachowe na własną rękę? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Konstrukcja dachu – z czego się składa i jak ją zbudować na własną rękę?

Aby dokładnie zrozumieć, jak duże znaczenie mają wiązary dachowe drewniane, warto w pierwszej kolejności zastanowić się nad kwestią tego, z czego składa się konstrukcja dachu. W praktyce konstrukcja dachów może być skonstruowana na kilka tradycyjnych sposobów. Do wykorzystania mamy chociażby belki, jak i bale drewniane. Ostatnimi czasy coraz większą popularnością cieszą się elementy prefabrykowane, które powszechnie znane są jako wiązary drewniane. Na dzień dzisiejszy możliwe jest zakupienie wiązarów w dużych zakładach zajmujących się produkcją. Tego typu elementy produkuje się je z desek, które posiadają kolczaste płytki. Każdorazowo wiązary dachowe tworzone są na podstawie indywidualnego zamówienie, które dostosowane jest pod wymiary konkretnego domu. Kiedy wiązary kratowe zostaną wyprodukowane, wówczas trafiają one bezpośrednio na budowę. W konsekwencji na podstawie kilku elementów możliwe jest stworzenie solidnej i kompletnej więźby dachu. Wbrew pozorom cena wiązarów dachowych nie jest zbyt wysoka, tym bardziej, jeśli zależy nam na szybkim ukończeniu budowy dachu. W zdecydowanej większości przypadków zapłacimy zdecydowanie mniej niż za więźbę tradycyjną. Kiedy spojrzymy na cennik wiązarów kratowych, również zostaniemy mile zaskoczeni. Cena wiązarów będzie jeszcze niższa, kiedy zdecydujemy się na ich samodzielne stworzenie. Działając właśnie w taki sposób można w dużym stopniu obniżyć koszty związane  z budową. Co ciekawe, różnice w cenie mogą niekiedy wynosić nawet pięćdziesiąt procent. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że wyprodukowany samodzielnie wiązar domowy nie zawsze będzie dorównywał temu profesjonalnemu, tym bardziej, jeśli nie jesteśmy doświadczeni w tego typu przedmiotach. Pomimo wszystko warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem.

Wiązary dachowe – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Wiązary dachowe są tak często wybierane ze względu na szereg zalet tego rozwiązania. Zdecydowana większość ekspertów związanych z budownictwem podkreśla, że na dzień dzisiejszy popularność metody związanej z tworzeniem dachów jest stosunkowo duża. Nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miałyby nastąpić jakiekolwiek zmiany w tym zakresie. W pierwszej kolejności warto wspomnieć o korzystnej budowie. Kiedy dokładnie przyjrzymy się tej konstrukcji, wówczas będziemy mogli dojść do wniosku, że dolna część tworzy samą konstrukcję sufitu nad ostatnią kondygnacją. W praktyce jest to ogromne ułatwianie, które w znacznym stopniu przyspiesza wykonywanie niektórych czynności. Warto również wspomnieć o tym, że nie przekazują one sporych sił rozporowych na ściany znajdujące się w naszym domu. Kolejną ogromną zaletą wiązarów dachowych jest to, że nie ma konieczności stosowania doskonale znanych murłat. Wiązary dachowe w sposób szczególny oparte są na łącznikach zakotwiczonych w wieńcach ścian. Wszelkie konstrukcje, które zostały wykonane z wiązarów dachowych, są w sposób szczególny sztywne, w konsekwencji dach odporny jest na różnorodne zgięcia.

W jaki sposób przygotować wiązary dachowe na własną rękę?

Niektóre osoby decydują się na to, aby zakupić gotowy projekt domu parterowego z nieużytkowych poddaszem lub inne projekty. W przypadku takich incydentów istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będzie on uwzględniał realizacji związanie z wiązarami z więźby. Warto pamiętać o tym, że tego typu dokumentacja nie zawsze jest tworzona szczegółowo, w konsekwencji jej wykorzystanie w celu samodzielnego montowania wiązarów dachowych to kwestia dość problematyczna. Okazuje się, że zdecydowana większość firm zakłada, że wiązary dachowe będą zamówione w firmie profesjonalnej, która to zajmuje się tego typu przedmiotami na co dzień. Nie w sposób nie wspomnieć o tym, że taki projekt domu może zostać zakupiony. Wówczas będziemy mieć dostęp do wszystkich istotnych z naszego punktu widzenia informacji. W konsekwencji przeprowadzenie samodzielnej budowy dachu okaże się możliwe. W końcu odpowiednio skonstruowany projekt to dla nas dokładna instrukcja montażu wiązarów, o ile znamy się na podstawowych rysunkach technicznych. Szczegółowy projekt wiązarów możemy zamawiać oddzielnie u każdego z konstruktorów. Zanim jednak się na to zdecydujemy, warto dopytać specjalistę o to, co będziemy potrzebować do samodzielnego montażu wiązarów.

Rekomendowane artykuły