Odzyskaj dawny blask felg poprzez piaskowanie aluminium!

Odzyskaj dawny blask felg poprzez piaskowanie aluminium!

Samochód na felgach aluminiowych prezentuje się o wiele bardziej elegancko i ekskluzywnie, aniżeli na felgach stalowych. Niestety ten luksus nie jest zapewniony dla wszystkich, ponieważ na większości aut można zauważyć popularne “stalówki”. Felgi aluminiowe są zdecydowanie droższe, a ponadto należy je regularnie pielęgnować, aby nie utraciły swojego blasku. Jednak jeżeli felgi już teraz nie wyglądają tak jak powinny, to warto wykonać profesjonalne piaskowanie aluminium. Taki zabieg z pewnością skutecznie odnowi Twoje felgi!

Jak wygląda piaskowanie aluminium w praktyce?

Sam proces piaskowania aluminiowych felg polega na skierowaniu strumienia z wysokim ciśnieniem powietrza, które dodatkowo posiada drobinki kruszywa. Takie działania powoduje złuszczenie i wygładzenie zewnętrznej warstwy materiału. Efektem takiego zabiegu jest jednolita oraz perfekcyjnie wygładzona powierzchnia. Wykorzystanie strumienia powietrza z drobinkami kruszywa pozwala na łatwe dojście do na pozór najbardziej niedostępnych miejsc. W przypadku skutecznego wykonania procesu piaskowaniu aluminium, materiał idealnie nadaje się do nałożenia nowej powłoki farby. Świeża warstwa z pewnością będzie o wiele lepiej przylegać do aluminium, aniżeli w przypadku, gdybyśmy wykorzystali papier ścierny. W praktyce ręczne ścieranie papierem pozostawia sporo niedoskonałości, a dodatkowe wykorzystanie mechanicznej maszynki tak naprawdę na niewiele się zdaje.

Czym dokładnie wykonuje się piaskowanie felg aluminiowych?

Usługa piaskowania aluminium najczęściej wykonywana jest jedynie przez profesjonalne firmy lakiernicze. W ramach posiadają oni wysokiej klasy sprzęt do piaskowania. Jednak w celu wykonania skutecznego zabiegu, sam sprzęt może okazać się niewystarczający. Kluczem do sukcesu jest również dobranie oraz sporządzenie odpowiedniej mieszanki, która będzie użyta w procesie piaskowania aluminium poprzez strumień ciśnienia. Co więc składa się na dobrze skomponowaną mieszankę do piaskowania? Otóż na skuteczne wykonanie piaskowania wpływ ma:

  • dobór odpowiedniego kruszywa do piaskowanego materiału,
  • odpowiednio dobrane ciśnienie,
  • woda,
  • dodanie wysokiej jakości środka antykorozyjnego.

Sporządzenie dobrej mieszanki z wyżej wymienionych składników jest podstawą, aby zabieg piaskowania aluminium został zakończony sukcesem. Szczególną uwagę należy zwrócić na wysokość ciśnienia. Zbyt duże ciśnienie może powodować liczne uszkodzenia na materiale, przez co felga nie będzie wyglądała zbyt estetycznie. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do trwałego oraz całkowitego uszkodzenia felgi. Podczas sporządzania mieszanki do piaskowania aluminium , nie wszyscy pamiętają również o środku antykorozyjnym. Natomiast wybór oraz dodanie wspomnianego środka jest świetnym pomysłem w praktycznie każdym przypadku. Jak już sobie powiedzieliśmy, piaskowanie dzięki użyciu strumienia pozwala na łatwe dotarcie nawet do najbardziej niedostępnych miejsc. Z tego powodu zastosowanie środka antykorozyjnego może zabezpieczyć nasze felgi przez późniejszym rdzewieniem.

Kiedy warto wykonać piaskowanie aluminiowych felg?

Felga aluminiowa wraz z każdym kolejnym rokiem jest narażona na różnego rodzaju uszkodzenia. Jeśli właściciel felg nie będzie odpowiednio oczyszczał, pielęgnował oraz impregnował felgi, to jej stan może nie być najwyższych lotów. Pojawienie się pierwszych oznak rdzy na feldze bądź co gorsza, nawet znacznych bąbli, może oznaczać jak najszybszą potrzebę udania się na wykonanie zabiegu piaskowania. Zabieg piaskowania aluminium jest przydatny, gdy felga okazuje wyraźne oznaki zaniedbania. Najczęściej jest to rdza, odpadająca farba bądź liczne wybrzuszenia na feldze. Piaskowanie wykonuje się również, gdy chcemy zmienić kolor felgi. Dzięki piaskowaniu możemy uzyskać idealnie gładką powierzchnię. Sprawia to, że nowa farba będzie idealnie przywierała do aluminiowego materiału.

Ile kosztuje zabieg piaskowania aluminium?

Sporo posiadaczy felg aluminiowych na pewno zadaje sobie kluczowe pytanie “ile kosztuje piaskowanie aluminium?”. W zasadzie ciężko udzielić tutaj jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ na całkowity koszt zabiegu ma wpływ wiele elementów. Przede wszystkim cena piaskowania zależy od ścierniwa, które zostanie użyte do zabiegu. Ponadto kluczowe znaczenie ma również rozmiar felgi, gdzie jak łatwo można się domyślić, większa felga wygeneruje większa koszta. Oprócz tego pod uwagę należy wziąć również poziom zanieczyszczenia materiału. Jeżeli felga jest bardzo mocno zanieczyszczona, a na jej powierzchni występują liczne bąble oraz zardzewiałe miejsca, to proces piaskowania może znacznie się wydłużyć. To będzie miało również bezpośredni wpływ na całkowite koszta piaskowania aluminiowej felgi. Cena piaskowania może różnić się również w zależności od firmy, która będzie wykonywała zabieg. Niektórzy usługodawcy posiadają specjalistyczny do tych celów sprzęt. Z tego powodu jakość wykonanej usługi jest znacznie lepsza, jednak cena za usługę również jest wyższa. Jeśli chcemy więc jak najniższym kosztem wykonać piaskowanie aluminium, to powinniśmy na początku zrobić porządne rozeznanie wśród lokalnych firm.

Rekomendowane artykuły