Kostka brukowa – ile za metr?

Kostka brukowa - ile za metr?

Dla wielu z nas posiadanie domu z pięknym ogrodem to marzenie, któremu poświęcamy sporą część życia. Jednak o ile nasze kosztorysy często ujmują wszystkie koszty związane z budową i urządzeniem domu, to często zapominamy o wydatkach, które będą nas czekać przy aranżowaniu przestrzeni wokół domu. Chodzi tu zazwyczaj o urządzanie ogrodu, sadzenie trawy, układanie podjazdu czy drogi dojazdowej do domu. W dwóch ostatnich przypadkach najczęściej wykorzystuje się do tego betonową kostkę brukową. Przyjrzyjmy się zatem, co należy wziąć pod uwagę planując zakup tego materiału i jakiego rzędu koszty nas czekają.

Etapy układania kostki brukowej

Podstawową sprawa przy zakupie kostek brukowych jest prawidłowe oszacowanie ilości potrzebnego materiału. Dlatego należy dokładnie wytyczyć granice podjazdów, alejek i ścieżek, pamiętając, że cześć kostek trzeba będzie przycinać, a część ulegnie zniszczeniu podczas prac. Układanie kostki rozpoczyna się od tak zwanego korytowania, które polega na wyrównaniu terenu, tak aby kostki nie wystawały ponad linię gruntu na działce. Następnym etapem jest ubicie ziemi i przygotowanie podbudowy. Wykorzystuje się do tego żwir i piasek. Podbudowa musi być odpowiedniej grubości, tak aby nie zapadała się pod dużymi obciążeniami.

Rodzaje i metody produkcji kostek brukowych

Kostka brukowa to jeden z najpopularniejszych materiałów jaki jest kupowany przez osoby, które urządzają nowe domy i przestrzeń wokół nich. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ ilość wzorów i kolorów kostek oferowanych przez sklepy budowlane zadowoli nawet najbardziej wymagających klientów. Kostki dostępne w większości składów budowlanych można podzielić na kostki przemysłowe i szlachetne w zależności od metody produkcji. Te pierwsze mają szary, chodnikowy kolor i sprzedawane są w kształcie klepsydry, podczas gdy drugie, dzięki barwnym domieszkom oferowane są w szerokiej gamie kolorystycznej. Na dużą popularność kostek przemysłowych wpływa ich atrakcyjna cena w porównaniu do kostek szlachetnych. W przypadku kostek uszlachetnionych cenę podbija bardziej skomplikowany proces produkcyjny.

Orientacyjne ceny kostek brukowych

kostka brukowa Stargard
kostka brukowa Stargard

Na ceny kostek brukowych w najwyższym stopniu wpływa ich grubość, wielkość i kształt. Drugim elementem, który może kształtować cenę jest jej kolor. W składach budowlanych najczęściej można znaleźć kostki brukowe o grubości od 4 do 8 cm. Ceny najcieńszych kostek zaczynają się od około 30 zł za metr kwadratowy przy zakupie szarych kostek i od 35 zł przy zakupie kostek barwnych. Zakup kostek o grubości 6 cm to już wydatek od 40 do 43 zł przy kostkach szarych i ponad 45 zł przy kostkach kolorowych. Jeśli gospodarz domu potrzebuje kostek o grubości 8 cm, to musi przygotować się na kwoty zaczynające się od 50 zł w przypadku szarych kostek i ponad 60 zł przy kostkach z pigmentem. Przy zakupie należy pamiętać, że im grubsza kostka, tym większa odporność na odkształcenia. Grubsze kostki nadają się do wykładania podjazdów obciążanych przez pojazdy mechaniczne, a cieńsze do wykładania chodników czy ścieżek ogrodowych. W asortymencie producentów można też nabyć kostki o grubości od 8 cm do 14 cm, ale cieszą się niewielkim zainteresowaniem. Z tego powodu trudniej je znaleźć w składach budowlanych i zazwyczaj sprowadzone są w cenach specjalnych, na indywidualne zamówienie. Oprócz kostki brukowej należy również w kosztorysie uwzględnić wykończenie ścieżek i podjazdów. Zakup krawężników i obrzeży to koszt od 8 zł za metr.
Ciekawym rozwiązaniem, który cieszy się dużym zainteresowaniem klientów, jest tak zwana kostka brukowa dziurawka. Wykorzystywana jest do utwardzania powierzchni alejek i ścieżek w ogrodach. Ażurowa budowa pozwala na wypełnienie środka ziemią i stworzenie utwardzonych powierzchni z roślinnością. Ażurowa konstrukcja wpływa również korzystnie na ceny kostki, które zaczynają się od 10 zł za metr kwadratowy.

Układanie kostki brukowej – samodzielnie czy z fachowcem ?

kostka brukowa Szczecin
kostka brukowa Szczecin

Układanie kostki brukowej nie jest skomplikowanym zadaniem i można je wykonać samodzielnie. Ważne, aby zachować między elementami odpowiednie odstępy i posiadać odrobinę wyobraźni, jeżeli chcemy aby podjazd czy ścieżka zawierała w sobie ciekawą kompozycję z kolorowych kostek. Drugim rozwiązaniem jest zatrudnienie do tego zadania fachowca. Ceny takiej usługi mogą być bardzo zróżnicowane. Na koszt w głównej mierze wpływa zakres prac, rodzaj kostki brukowej czy rodzaj podłoża, na którym będzie ona układana. Obecnie, średnie ceny na rynku wyglądają następująco: kostka przemysłowa – koszt 30-40 zł za metr kwadratowy, kostka szlachetna – koszt 35- 45 zł za metr. Dodatkowo, jeżeli chcemy układać jakiś wyjątkowo skomplikowany, czasochłonny wzór, fachowiec może zażądać wyższych stawek.

Niektóre firmy budowlane, wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, oferują kompleksową obsługę obejmująca robociznę i materiał. Warto przeanalizować taką ofertę, ponieważ często stawki są bardzo konkurencyjne. Przykładowe ceny z ubiegłego roku oscylowały pomiędzy 80 a 140 zł za metr kwadratowy w przypadku zakupu i ułożenia kostki przemysłowej.

 

Rekomendowane artykuły