Holujemy auto. Ile może wystawać samochód z autolawety?

 Holujemy auto. Ile może wystawać samochód z autolawety?

O autolawetach wiemy niewiele. Styczność z nimi mamy zazwyczaj w momencie, kiedy zepsuje się nam samochód na trasie lub planujemy sprowadzić auto z zagranicy. W takiej sytuacji zazwyczaj korzystamy z pomocy wyspecjalizowanych firm. Jednak może się okazać, że będziemy chcieli zorganizować taki transport samodzielnie. W takim przypadku może nam się przydać wiedza na temat zasad dotyczących ładowania samochodu czy szczegółowe zalecenia dotyczące wystawania ładunku poza lawetę.

W jaki sposób można przewieźć uszkodzony samochód do warsztatu?

Na początek warto wiedzieć, że samochody możemy transportować na dwa sposoby. Pierwszy z nich to transport ładunku na lawecie. Jest to zazwyczaj odrębna przyczepa, na której umieszcza się holowany pojazd. Dołączana jest ona, za pomocą haka, do samochodu, który będzie ją ciągnęła za sobą. W przypadku autolawety jest to cały pojazd, który wyposażony jest zarówno w lawetę, jak i kokpit sterujący. Czy jest duża różnica między oboma rodzajami transportu ? Zdecydowanie tak. Transport autolawetą jest dużo bardziej stabilny. Pozwala lepiej panować nad całym pojazdem, zapewnia lepszą zwrotność oraz zabezpiecza holowany pojazd przed niechcianymi otarciami czy zarysowaniami.

Jak zgodnie z przepisami transportować ładunki na pojazdach?

 Holujemy auto. Ile może wystawać samochód z autolawety?Decydując się na transport pojazdów na autolawetch wymagane jest ścisłe trzymanie się przepisów, tak aby przewóz był stabilny i bezpieczny. Przepisy zawierają kilka wytycznych jak to powinno wyglądać. Po pierwsze ładunek nie może przekraczać dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu lub jego dopuszczalnej ładowności. Po drugie, pojazd po załadowaniu nie może przekraczać dopuszczalnych nacisków osi na drogę. Kierowca musi również sprawdzić czy ładunek nie narusza stabilności pojazdu i nie wpływa niekorzystnie na jego kierowanie. Zamontowany ładunek nie powinien zakrywać tablic rejestracyjnych, świateł czy innych urządzeń sygnalizacyjnych oraz ograniczać widoczności drogi. Dodatkowo samochody na lawecie muszą być tak zamocowane, aby nie miały możliwości zmienić swojego położenia oraz nie powinny wywoływać nadmiernego hałasu podczas transportu.

Gdzie szukać przepisów dotyczących transportu ładunków na autolawetch?

Może się zdarzyć, że holowany samochód będzie tak duży, że będzie wystawał poza płaszczyznę lawety. Co w takim przypadku ? Czy można w ten sposób transportować ładunek? Można. Należy przy tym tylko trzymać się przepisów, które zawarte są w przepisach o ruchu drogowym. Jeżeli jednak okaże się, że transportowany przez nas pojazd przekracza dopuszczalne normy, należy wystąpić o specjalne zezwolenia na tego rodzaju przejazd. Wszystkie kwestie dotyczące transportu regulowane są przez Prawo o ruchu drogowym z 20.06.1997r

Ile może wystawać samochód z autolawety?

Najczęściej spotykanym przypadkiem w czasie transportu samochodów jest ten, kiedy pojazdy wystają z tyłu poza płaszczyznę pojazdu holującego. Prawo o ruchu drogowym dopuszcza taki transport. Wystawanie z tyłu pojazdu nie może przekraczać 2 m. Jeśli jednak ładunek wystaje ponad 0,5 metra powinien zostać odpowiednio oznaczony. W przepisach wskazane jest użycie czerwonych i białych pasów w postaci chorągwi. Jeżeli warunki podróżowania są wyjątkowo niekorzystne, to na ładunku należy umieścić dodatkowo czerwone, odblaskowe światło.

Wystawanie ładunku z przodu i z boku

W przypadku przewożenia więcej niż jednego pojazdu może się zdarzyć, że ładunek będzie wystawał również z przodu pojazdu. Wystawanie ładunku z przodu pojazdu może wynosić najwyżej 0,5 m mierzone od przedniej części lawety lub 1,5m mierzone od siedzenia kierowcy. Taki transport również wymaga odpowiedniego oznaczenia. Należy do tego wykorzystać pomarańczowe chorągiewki lub dwa białe i dwa czerwone pasy. Jeśli warunki pogodowe są niesprzyjające, dodatkowo trzeba taki transport oznaczyć białym światłem umieszczonym na najdalej wysuniętej części ładunku.

Wystawanie ładunku poza boczny obrys autolawety zdarza się najrzadziej, jednak przepisy również regulują tą kwestię. Ładunek, w takim przypadku, nie może przekraczać całkowitej szerokości pojazdu tj. 2,55m. Jeśli pojazd jest szerszy, to powinna zostać zachowana szerokość do 3m. Warunkiem w takiej sytuacji jest, że z jednej strony wystawanie ładunku może wynosi nie więcej niż 23cm

O czy jeszcze musi pamiętać kierowca lawety?

Jeśli kierowca posiada prawo jazdy kategorii B, a jego autolaweta nie przekracza masy całkowitej 3,5 tony, nie będzie potrzebował dodatkowych uprawnień do kierowania pojazdem. Jeśli natomiast chciałby wykorzystać do transportu pojazdu lawetę na przyczepie, to musi pamiętać, aby przyczepa i auto, które będzie ją ciągną nie przekroczyły 3,5 tony. Do kierowania takim pojazdem wystarczy prawo jazdy kategorii B. Dodatkowym obostrzeniem jest ograniczenie masy przyczepy z ładunkiem. Nie może ona przekroczyć masy pojazdu, który ją ciągnie.

Kierujący autolawetą lub lawetą na przyczepie musi pamiętać o ograniczeniach prędkości, które go dotyczą. Poza terenem zabudowanym jest to 70 km/h dla dróg jednojezdniowych oraz 80 km/h dla autostrad.

Rekomendowane artykuły