Ile kosztuje dom opieki?

Ile kosztuje dom opieki?

Ile kosztuje dom opieki? Dom opieki dla osób starszych cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Nie ma się temu co dziwić, gdyż jest to miejsce, które oferuje pomoc osobom, które nie są w stanie samodzielnie zatroszczyć się o swój byt. Niestety, trzeba mieć na uwadze to, iż wybór odpowiedniego domu opieki może nastręczać pewnych trudności. Z tego też względu należałoby dowiedzieć się, jakiego rodzaju kryteria warto brać pod uwagę. Dzięki temu istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że ustrzeżemy się nieodpowiedniego wyboru, z którego nie będziemy zadowoleni. Warto także zorientować się w kwestii kosztów związanych z miesięcznym pobytem w domu spokojnej starości. 

Zwróć uwagę na warunki panujące w ośrodku

prywatne domy opieki zachodniopomorskieJeżeli zależy nam na tym, aby dom opieki był miejscem, w którym seniorowi będzie dobrze, warto wybrać go starannie. Na pewno warto w pierwszej kolejności przyjrzeć się warunkom, jakie panują w samej instytucji. Zwróćmy więc baczną uwagę na to, jak wyglądają poszczególne pomieszczenia. Przyjrzyjmy się temu, czy są one urządzone w sposób adekwatny do potrzeb osoby starszej. W pokojach nie powinno zabraknąć wygodnego łóżka. Jeżeli osoba starsza nie chodzi, ale jedynie leży, łóżko powinno być wyposażone w specjalny materac przeciwko odleżynom. Ponadto, należałoby zwrócić uwagę na to, czy osoba starsza ma wygodny dostęp do łazienki. Oczywiście nie sposób nie zauważyć, że istotne jest także to, jak pomieszczenia prezentują się od strony wizualnej. Nie sposób nie zauważyć, że seniorom odpowiadają zazwyczaj przyjazne miejsca. Na szczęście, w pokojach przeznaczonych dla seniorów nie dominują zazwyczaj ciemne barwy. Jeśli senior jest aktywny, należy zwrócić uwagę na to, jakiego rodzaju aktywnościom będzie mógł oddawać się w domu spokojnej starości. Być może miejsce to dysponuje wspólną świetlicą dla pensjonariuszy. Dla aktywnych seniorów mogą być organizowane różnego rodzaju spotkania z ciekawymi ludźmi czy wieczory filmowe. Jeśli jednak osoba starsza jest schorowana, warto wybrać dla niej spokojne miejsce. W spokojnym domu starości powinno być przede wszystkim cicho. Chorym nie powinien przeszkadzać hałas ani też nadmierna ilość codziennych zajęć.

Od czego zależy wysokość miesięcznej opłaty za pobyt w domu seniora?

Ile kosztuje dom opieki?Niemal każdy, kto zastanawia się nad znalezieniem domu dla seniora zastanawia się nad opłatami, jakie będą z tym związane. Trzeba zaś mieć świadomość tego, iż pobyt w prywatnym domu opieki jest bardzo kosztowny. Można oczywiście starać się o miejsce w ośrodku działającym w ramach NFZ, ale należy liczyć się z koniecznością spełniania pewnych warunków. Ponadto, trzeba mieć na uwadze przygotowanie odpowiedniej dokumentacji. Nie ulega wątpliwości, że pobyt w prywatnym domu seniora jest zazwyczaj zdecydowanie bardziej komfortowy dla osoby starszej. Nawet prywatne domy seniora bywają jednak przepełnione i należy mieć tego świadomość. Ponadto, warto wiedzieć, że koszty związane z pobytem w domu dla osób starszych są uzależnione od wielu czynników. Bardzo często czynniki te są zmienne. Na pytanie o to, ile kosztuje miesięczny pobyt w domu starości nie da się więc udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Na pewno trzeba mieć świadomość tego, że cena może wahać się w granicach od 2500 tysiąca złotych do nawet 5000 tysięcy złotych. Wszystko zależy od miejsca położenia domu spokojnej starości, a także od tego, jakie warunki panują w takim miejscu. Należy także pamiętać o tym, że nie wszędzie jest taka sama opieka. Co zaś wlicza się w cenę miesięcznego pobytu? Na pewno koszty związane z opieką pielęgniarską. Należy pamiętać także o wyżywieniu seniora, a także o opiece rehabilitacyjnej. Jeżeli osoba starsza wymaga dodatkowego leczenia, również należy liczyć się ze zwiększonymi kosztami. Nie sposób nie zauważyć, że niektórych rodzin nie stać na opłacenie pobytu w domu spokojnej starości. Na szczęście, większość osób starszych otrzymuje emerytury. Warto więc zachęcić osobę starszą, aby zechciała pokryć część kosztów związanych z pobytem ze swojej emerytury. Nie należy jednak łudzić się, że pieniądze te wystarczą, aby pokryć wszystkie koszty związane z takim pobytem.

Co jeszcze należy mieć na uwadze wybierając dom dla seniora?

Jak już wspomniano powyżej, wybierając dom dla seniora należy wziąć pod uwagę naprawdę rozmaite kryteria. Bez wątpienia należy zwrócić uwagę także na to, aby dom spokojnej starości znajdował się w pobliżu domu rodzinnego seniora. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe. Im bliższa jest jednak odległość domu rodzinnego od domu seniora, tym większe prawdopodobieństwo częstych odwiedzin. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza dla osób, które są bardzo mocno związane ze swoimi najbliższymi. Odwiedziny w domu spokojnej starości służą obydwu stronom. Warto byłoby więc zatroszczyć się o to, aby były one stosunkowo częste. Oczywiście osoby cierpiące na chroniczny brak czasu mogą nie dysponować jego wystarczającą na odwiedziny ilością. Zawsze są jednak telefony i innego rodzaju komunikatory. Jeśli więc osoba starsza może rozmawiać przez telefon, warto utrzymywać z nią stały, telefoniczny kontakt.

Rekomendowane artykuły