Co to jest OCP przewoźnika? Większość kierowców, którzy wykonują zarobkową pracę związaną z drogowym przewozem towarów, prowadząc jakiś pojazd, posiada ubezpieczenie OCP przewoźnika, czyli OCP. Nie jest to obowiązkowe ani konieczne, ale coraz częściej jest to prośba klientów konkretnej firmy spedycyjnej. Jeśli kierowca posiada OCP, ustali konkretną firmę i przesyłkę. Choć coraz częściej można się widywać, świadczenie usługi jest dobrowolne, ale trzeba ją posiadać.
Ubezpieczenie to zawierane jest z firmą ubezpieczeniową i zazwyczaj trwa 12 miesięcy, po czym może zostać przedłużone. Operatorzy mają do wyboru dwa rodzaje polis OCP – Międzynarodową, obejmującą oba terytoria oraz Krajową, obejmującą tylko terytorium Polski. Każdy z nich jest inny, a każdy przewoźnik obejmuje zupełnie inny obszar odpowiedzialności, który ma związek zarówno z prawem przewozowym, jak i różnymi aktami prawnymi w Konwencji CMR.
Dzięki temu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej, jeśli podczas transportu wystąpią szkody, ubezpieczyciel pokrywa je w całości. W ten sposób ani firma spedycyjna, ani klienci korzystający z usług tej firmy nie muszą się martwić. Zdecydowanie warto zdecydować się na tego typu ubezpieczenie, ponieważ w branży spedycyjnej istnieje wiele sytuacji, w których przesyłki ulegają uszkodzeniu, czy to w wyniku wypadków, czy niewłaściwego transportu. Jedyne o czym należy pamiętać to wybór ubezpieczenia krajowego lub międzynarodowego w zależności od zakresu przesyłki. Bez wątpienia jest to najważniejszy czynnik i należy o tym pamiętać.
OCP przewoźnika – jakie są korzyści?
Jak wspomnieliśmy powyżej, tego typu ubezpieczenie jest gwarancją bezpieczeństwa zarówno samego przewoźnika, jak i firmy korzystającej z danej przesyłki. Z OCP przewoźnika z https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-oc-i-ocp-przewoznika/ nie musimy się martwić, bo jeśli coś pójdzie nie tak, to całą szkodę pokrywa ubezpieczyciel. Co obejmuje ubezpieczenie? Obejmuje szkody związane ze skradzionym, uszkodzonym lub zniszczonym towarem oraz opóźnienia w dostawie. Oczywiście każda linia żeglugowa może mieć inny rodzaj ubezpieczenia, aby pokryć pewien poziom strat, ale w większości przypadków jest tak samo. I choć to ubezpieczenie nie jest obowiązkowe, aby utrzymać się na rynku i mieć pracę, wybiera się je, ponieważ klient nie chce współpracować z firmą, która nie posiada OCP.
Jest to istotne, jeśli chodzi o zastosowanie tej formy zabezpieczenia na wypadek wypadków, awarii, pożarów czy np. skradzionego towaru lub całych ciężarówek, np. parkingów strzeżonych. Oczywiście, aby otrzymać odszkodowanie, kierowca musi wypełnić część obowiązków nałożonych na niego w momencie zawierania umowy, choć na rynku jest wiele firm, które oferują OCP przewoźnika, nawet w razie nieumyślnego wypadku z winy przewoźnika kierowca lub złe zachowanie, takie jak parkowanie samochodu podczas korzystania z toalety lub zatrzymanie się na posiłek. Parking niestrzeżony.
Ile musimy zapłacić za OCP operatora?
Jak w przypadku każdego rodzaju ubezpieczenia, stawki różnią się w zależności od wybranego przez nas rodzaju i towarzystwa ubezpieczeniowego, na które stawiamy. Jednak w dużej mierze istotnym czynnikiem przy ustalaniu wysokości składek jest zwłaszcza roczny obrót netto z tytułu usług przewozowych. Im wyższy podany uzysk netto, tym wyższa premia OCP operatora, którą należy wziąć pod uwagę. Oprócz tego ważna jest również wysokość gwarancji oraz rodzaj przewożonego przez nas towaru.
Wszystkie te czynniki razem decydują o tym, ile musimy zapłacić za tego typu ubezpieczenie OC. Oczywiście nie warto decydować się na firmę, którą widzieliśmy już w ofertach, ponieważ inna firma może zaoferować nam lepsze warunki.
Dopiero gdy jesteśmy pewni, że zdecydowaliśmy się na najlepsze rozwiązanie, możemy śledzić, porównywać i podpisywać umowę. Dużym problemem jest przewóz towarów niebezpiecznych ADR, a także leków, pieniędzy, alkoholu i tytoniu czy żywych zwierząt czy ważnych dokumentów. W takim przypadku konieczne jest głębsze poszukiwanie, więc musisz liczyć się z wyższymi opłatami.
Jako przewoźnik z pewnością nie powinniśmy ryzykować ogromnych strat związanych np. z kradzieżą ładunku czy szkodami wypadkowymi. Warto opłacić OCP przewoźnika, który gwarantuje nam ochronę przed odpowiedzialnością cywilną niezależnie od okoliczności. Dobre ubezpieczenie to gwarancja dla nas i dla naszych potencjalnych klientów, którzy z pewnością chętniej postawią na firmę z OCP niż na firmę bez takiego ubezpieczenia.