Czym musi charakteryzować się dobry laptop dla gracza?

Laptopy dla graczy cieszą się w ostatnim czasie ogromną popularnością. Z roku na rok rośnie liczba modeli oferowanych przez rozmaite firmy. Osoby, które nie posiadają fachowej wiedzy odnośnie elektroniki, mogą mieć duże problemy ze znalezieniem takiego laptopa, który poradzi sobie z obsługą naszych ulubionych gier. Aby móc grać w najnowsze tytuły, trzeba posiadać sprzęt odpowiedniej jakości. Dzisiejszy artykuł dedykujemy wszystkim tym, którzy poszukują najlepszego laptopa gamingowego. 

Laptop gamingowy – na jakie parametry trzeba zwracać uwagę?

Laptopy gamingowe muszą posiadać cały szereg odpowiednich parametrów. Warto wiedzieć o tym, iż wszystkie te parametry muszą ze sobą odpowiednio współgrać. Jeśli zakupimy laptop z dobrą kartą graficzną, ale jego procesor będzie słabej jakości, to możemy mieć duży problem z dobrą obsługą naszych ulubionych gier. Poniżej dokładnie opisujemy, czym powinny charakteryzować się poszczególne parametry laptopów do gier.

Oczywiście najważniejszy parametr każdego laptopa to karta graficzna. Jest ona niezwykle istotna zarówno w przypadku laptopów jak i w przypadku komputerów stacjonarnych. To karta graficzna decyduje o tym, jaka będzie jakość włączanych przez nas gier i aplikacji. Jeśli karta graficzna jest dobrej jakości, to liczba klatek na sekundę z pewnością będzie w pełni zadowalająca. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wiele zależy od tego, jakie są wymagania sprzętowe konkretnej gry oraz jakie ustawienia graficzne wybierzemy. Najważniejszym elementem każdej karty graficznej jest jej pamięć. Chodzi tutaj nie tylko o ilość pamięci, ale również o jej jakość. Najnowsze karty graficzne, które obecnie są produkowane, posiadają pamięć wbudowaną typu GDDR5. W przypadku większości nowych produkcji ilość 4GB pamięci będzie odpowiednia. Warto jednak oczywiście pamiętać o tym, że im wiele jest pamięci w karcie graficznej, tym lepiej. Trzeba mieć także na uwadze fakt, iż wymagania sprzętowe z roku na rok są podwyższane, dlatego najlepiej kupować laptop jak najbardziej zaawansowany. Dzięki temu będzie nam służył w odpowiedni sposób przez wiele lat. Niezwykle istotna przy wybieraniu laptopa jest także częstotliwość taktowania danej karty graficznej. Im jest ona wyższa, tym lepiej.

Równie istotnym elementem każdego laptopa jest jego procesor. Wszystkie laptopy gamingowe muszą być wyposażone w jak najlepsze procesory. W innym wypadku najnowsze gry będą działały na nim nieprawidłowo. Warto wiedzieć, że nawet jeśli kupowany przez nas laptop posiada doskonałą kartę graficzną, ale jednocześnie ma słaby procesor, to nie zaoferuje nam takiej wydajności, jakiej byśmy od niego oczekiwali. Procesor w przypadku laptopów dla graczy powinien być wyposażony minimum w cztery rdzenie. Najlepiej jest oczywiście zakupić taki z ośmioma rdzeniami – wówczas wszystkie prowadzone przez nas rozgrywki będą na jak najwyższym poziomie. Istotna jest również częstotliwość taktowania, najlepiej minimum 3500-4000 MHz.

Pamięć RAM ma znaczenie

Jeśli chodzi o laptopy dla graczy, kolejnym bardzo ważnym podzespołem jest pamięć RAM. Wymagania sprzętowe najnowszych gier są takie, że ilość pamięci RAM, która jest niezbędna do ich uruchamiania, z roku na rok jest coraz większa. Im więcej będzie pamięci RAM w naszym laptopie, tym lepiej. 8 GB RAM będzie wystarczające i z pewnością sprosta wymaganiom stawianym przez najnowsze tytuły. Przy kupowaniu laptopa gamingowego należy również dokładnie zweryfikować, jaki jest typ takiej pamięci RAM. Najlepszymi modelami na rynku są obecnie pamięci RAM typu DDR4.

Nie lekceważ dysku twardego

Wielu graczy przy wybieraniu laptopa gamingowego po macoszemu traktuje dysk twardy. Warto jednak wiedzieć, iż w praktyce jest zupełnie inaczej. Gdy kupujemy laptopy gamingowe, powinniśmy zastanowić się na tym, czy najważniejszą kwestią jest dla nas magazynowanie jak największej liczby plików, czy przyspieszenie działania całego systemu i zainstalowanych gier. Jeśli zależy nam na jak największej liczbie plików, które moglibyśmy magazynować, to najlepszym rozwiązaniem będzie zakup laptopa z tradycyjnym dyskiem HDD. W drugim przypadku najlepszym rozwiązaniem są nowoczesne dyski SSD. Dyski SSD sprawiają, iż cały system działa znacznie szybciej. Są one jednak znacznie droższe od dysków HDD.

Jaka powinna być matryca laptopa dla gracza?

Laptopy dla graczy muszą również posiadać odpowiednią matrycę. Matryce typu IPS są troszkę droższe, jednak zapewniają o wiele lepsze odwzorowanie kolorów. Kolejnym elementem, który bez wątpienia jest niezwykle istotny z punktu widzenia każdego gracza, jest oferowana rozdzielczość. Rozdzielczość Full HD to w dzisiejszych czasach absolutne minimum. Następna kwestia to przekątna ekranu. Jeśli chcemy korzystać z laptopa tylko w jednym miejscu, to laptop 15-calowy będzie dobrym rozwiązaniem. Z kolei jeśli zależy nam na tym, aby móc uchwycić wszystkie detale, to wówczas warto wybrać modele laptopów gamingowych o przekątnych 18 cali oraz innych, większych. Większy ekran zawsze wiąże się z o wiele większym komfortem grania.

Rekomendowane artykuły