Domowe sposoby na czyszczenie biżuterii srebrnej

Domowe sposoby na czyszczenie biżuterii srebrnej

Biżuteria srebrna znana jest ze swojego eleganckiego wyglądu. Niestety, z czasem traci na atrakcyjności. Jest to naturalny proces i nie warto rezygnować z tego typu ozdób tylko z tego powodu, zwłaszcza że można je w łatwy sposób wyczyścić. Oddanie ulubionych srebrnych pierścionków, naszyjników i bransoletek do profesjonalnego czyszczenia może nas jednak niemało kosztować. Bywa, że biżuteria jest tak zniszczona, że to jedyna opcja. W większości przypadków wystarczą jednak domowe metody. W dzisiejszym tekście przybliżamy sposoby, które cieszą się największą popularnością wśród wielbicieli biżuterii srebrnej.

Oczyszczanie z pomocą sody

Soda to magiczny proszek, bo można jej użyć do czyszczenia wielu powierzchni domowych. Doskonale sprawdzi się, jeśli chcemy odświeżyć wygląd naszych ozdób ze srebra. W tym celu wystarczy zaopatrzyć się w szklaną miskę, folię aluminiową, wodę oraz, oczywiście, biżuterię, której chcemy przywrócić dawny blask. Na początku odrywamy kawałek folii aluminiowej i rozkładamy ją wewnątrz miseczki w taki sposób, aby strona błyszcząca znajdowała się na zewnątrz. Na tak stworzoną konstrukcję sypiemy jedną łyżkę sody. Kolejnym krokiem jest włożenie do wnętrza miski biżuterii, a następnie zalanie jej wodą. Nie przestraszmy się tego, że pojawi się odrobina piany – jej wytworzenie w takich warunkach to całkowicie naturalny proces. Teraz wystarczy poczekać kilkanaście minut, a następnie wyjąć biżuterię, opłukać pod bieżącą wodą i wypolerować mięciutkim kawałkiem materiału, Efekt powinien być widoczny gołym okiem – ulubiona ozdoba będzie lśnić jak nowa.

Pasta do zębów

Wiele osób wątpi w tę metodę, ale ona rzeczywiście działa i jest w stanie zmniejszyć nieatrakcyjny nalot, który z czasem pojawia się na każdej biżuterii srebrnej. Zanim użyjemy pierwszej, lepszej pasty do zębów, znalezionej w łazience, przyjrzyjmy się dokładniej temu produktowi. Zrezygnujmy z pasty o właściwościach wybielających, bo mogą być niebezpieczne dla srebra, a nawet mogą doprowadzić do jego trwałego odbarwienia. Dobrze jest również wybrać produkt o obniżonej zawartości sodu. W ten sposób zapewnimy biżuterii dodatkową ochronę. Jeśli mamy już pod ręką odpowiednią pastę, czas znaleźć mięciutką ściereczkę, a następnie rozprowadzić na niej niewielką ilość produktu i przecierać przez kilka minut. Następnie płuczemy ozdobę pod bieżącą wodą i wycieramy do sucha.

Popiół

O tym sposobie wiele osób prawdopodobnie słyszało od swoich babć. Metoda szczególnie dobre sprawdzi się, jeśli zależy nam na tym, aby usunąć uporczywy matowy nalot, który pozbawia biżuterię srebrną dawnego, atrakcyjnego błysku. Popiół wykorzystać można na kilka sposobów. Jeden z wariantów zakłada po prostu nabranie popiołu na miękką szmatkę, uprzednio lekko zwilżoną, a następnie pocieranie nią srebra. Inny wariant zaleca wykorzystanie popiołu jako bazy do stworzenia specjalnej pasty. W tej metodzie łączymy popiół z sokiem z cytryny i dopiero taką papkę nakładamy na mokrą ścierkę. W obydwu przypadkach proces kończymy opłukiwaniem srebrnej biżuterii pod bieżącą wodą.

Coca-Cola

Ten lubiany napój posiada silne właściwości czyszczące, które wynikają z tego, że zawiera on kwas fosforowy. To dzięki niemu popularny na całym świecie płyn jest w stanie odrdzewić srebrną biżuterię. Metoda z użyciem Coca-Coli jest banalnie prosta. Wystarczy do szklanego naczynia nalać niewielką ilość napoju, a następnie wrzucić do środka biżuterię. Teraz należy odczekać kilka minut, a następnie wyjąć ozdobę i opłukać ją wodą. Już po takim czasie efekt powinien być widoczny.

Kilka słów o przechowywaniu

Chociaż nie da się zapobiec procesowi, który sprawia, że biżuteria wymaga czyszczenia, możemy go znacznie spowolnić. W tym celu należy zadbać o odpowiednie przechowywanie ozdób ze srebra. Najważniejszą zasadą jest ograniczenie dopływu powietrza do biżuterii. Bardzo tanią i szeroko dostępną opcją są woreczki strunowe. W ten sposób nie tylko chronimy ozdobę przed działaniem powietrza, ale zapobiegniemy też osadzaniu się na powierzchni biżuterii kurzu i innych zanieczyszczeń. Takie woreczki strunowe warto przechowywać w bezpiecznym miejscu, w którym nie ma dużej wilgoci. Tutaj należy zaznaczyć, że srebro nie powinno być narażone również na działanie promieni słonecznych, bo to znacznie przyspieszy działanie niszczących procesów.

Dobrym rozwiązaniem jest szkatułka na biżuterię, ale tutaj też trzeba pamiętać o jednej rzeczy. Do woreczków strunowych wkładajmy jak najmniejszą ilość biżuterii. Idealnie byłoby, gdyby każdy element zamknięty był w oddzielnym woreczku. To ważne, bo poszczególne ozdoby ze srebra mogą się nawzajem zarysowywać (srebro jest stosunkowo miękkim metalem). Powinniśmy pamiętać o tym szczególnie, jeśli posiadamy biżuterię wyposażoną w kamienie; mogą one bowiem bardzo głęboko porysować powierzchnię srebra. Podczas użytkowania biżuterii, zwracajmy uwagę na to, gdzie ją odkładamy, nawet na chwilę. Srebro nie powinno przebywać w pobliżu octu, farby, gumy oraz stali nierdzewnej. Pamiętanie o zasadach przechowywania biżuterii srebrnej oraz skutecznych sposobach jej czyszczenia, sprawi, że będziemy cieszyć się jej pięknem przez długi czas.

Rekomendowane artykuły