Co leczą ortodonci?

Co leczą ortodonci? Jaki jest jego zawód? Ludzie często kojarzą piękny uśmiech z dobrym zdrowiem. Jest w tym wiele prawdy – zdrowie jamy ustnej odgrywa bardzo ważną rolę w ogólnym zdrowiu, ale stan samych zębów to nie wszystko. Wada zgryzu, nieprawidłowe ustawienie zębów, jest nie tylko estetyczne, ale może prowadzić do wielu problemów stomatologicznych, w tym próchnicy, chorób dziąseł lub trudności w przeżuwaniu pokarmu. Na szczęście z pomocą przyszedł ortodonta. Jaka jest ich praca?

Niestety nie każdy rodzi się z idealnie prostymi zębami. Jeśli masz zły zgryz lub zbyt dużą przestrzeń między zębami, możesz chcieć zobaczyć się z lekarzem, który specjalizuje się w opiece ortodontycznej.

Kim jest ortodonta?

Co leczą ortodonci?
Co leczą ortodonci?

Ortodonta to dentysta przeszkolony w zakresie diagnozowania, zapobiegania i leczenia nieprawidłowości zębów i szczęki. Oferują szeroki wachlarz możliwości korygowania krzywych zębów, a także wad zgryzu i ustawienia żuchwy.

Podczas gdy ortodonci przede wszystkim prostują zęby, ich umiejętności mogą również pomóc w bólu przy gryzieniu i wadach zgryzu, a także w leczeniu przemieszczonych zębów spowodowanych złymi nawykami, takimi jak ssanie kciuka. Jeśli zastanawiasz się, jak ortodonta może poprawić Twój uśmiech, umów się na wizytę.

Co robi ortodonta?

Celem leczenia ortodontycznego jest przede wszystkim poprawa zgryzu pacjenta. Ostatecznie zęby powinny być proste i równomiernie rozmieszczone, wyrównując się z zębami przeciwnej szczęki. Ortodonci uważają takie nieprawidłowości dentystyczne jak:

  • niewspółosiowość szczęki
  • problemy z prawidłowym zgryzem (zgryz nagryzowy lub nagryzowy)
  • zęby, które są stłoczone lub zbyt daleko od siebie
  • krzywe zęby

Zdrowy zgryz zapewnia prawidłowe przeżuwanie pokarmu i poprawia wymowę. Dawniej wizyty u dentysty często kojarzyły się z dziećmi czy nastolatkami i ich potrzebą noszenia aparatu ortodontycznego, jednak problemy z uzębieniem można korygować w każdym wieku, dlatego też coraz więcej osób dorosłych korzysta z usług specjalistów w tej dziedzinie. najczęściej stosowane Istnieją dwa podejścia do leczenia wad zgryzu:

Ortodoncja lub aparaty ortodontyczne

Kleje metalowe, plastikowe lub ceramiczne przyczepiają się do zębów. Zestaw połączonych drutów przykłada odpowiednią siłę do zębów i przesuwa je w kierunku ustawienia. Pacjenci z niewielkimi wadami zgryzu często mogą używać przezroczystych aparatów zamiast tradycyjnych aparatów. Często stosuje się również aparaty ruchome, zakładane na noc, jako wstęp do prawidłowego leczenia lub jako jedyny sposób na korekcję zgryzu.

Operacja

Pacjenci z poważną wadą zgryzu mogą wymagać odpowiedniej operacji korekcyjnej w celu skrócenia lub wydłużenia szczęki. Ortodonci zazwyczaj używają drutów, płytek lub śrub chirurgicznych do podparcia kości szczęki. Należy pamiętać, że chirurgia szczękowa jest odpowiednia tylko dla osób, których wzrost się zatrzymał, a mniej inwazyjne leczenie ortodontyczne nie przyniosło pożądanych rezultatów.

Różnica między ortodontą a dentystą

Istnieje wiele podobieństw między ortodontą a dentystą, dlatego wielu osobom często trudno jest ich odróżnić. Oba rodzaje profesjonalistów współpracują ze sobą, aby pomóc pacjentom poprawić ogólny stan zdrowia jamy ustnej. Najważniejszą różnicą jest sposób działania. Dentyści zajmują się różnorodnymi problemami związanymi z jamą ustną, od profilaktyki po leczenie chorób. Ortodonci to profesjonaliści dentystyczni, którzy specjalizują się w prostowaniu zębów i eliminowaniu wad szczęki.

Powody, dla których warto odwiedzić ortodontę

Niewspółosiowość lub wada zgryzu to najczęstszy powód, dla którego ludzie zgłaszają się do ortodonty. Ten rodzaj wady jest zwykle dziedziczny i wynika z różnic wielkości między szczękami lub między szczękami a zębami. Tego typu wady często skutkują deformacją zębów i szczęk oraz nieregularnym zgryzem.
Korekta wad zgryzu i zębów wpływa na nasze zdrowie i jakość życia na wiele sposobów:

  • Łatwiej gryźć, żuć i mówić
  • Poprawia symetrię twarzy i ogólny wygląd
  • Łagodzi ból związany z chorobą szczęki
  • Rozdziela zęby i ułatwia ich czyszczenie, co zapobiega powstawaniu próchnicy i próchnicy.

Czego można się spodziewać podczas wizyty u ortodonty

Często dentyści są pierwszymi specjalistami, którzy zauważają źle ustawione zęby lub inne wady lub stany. Wykrywanie defektów mogło zostać przeprowadzone podczas rutynowych kontroli. Dentysta może wówczas zalecić wizytę u ortodonty.
Podczas pierwszej konsultacji ortodontycznej najprawdopodobniej przejdziesz przez następujące procedury:

  • Szczegółowe badanie ustne
  • Zrób zdjęcie swojej twarzy i uśmiechnij się, z zarysem szczęki
  • RTG zębów
  • Pobranie wycisku okluzyjnego w celu wykonania odlewu żuchwy

Tego typu badania pomogą Twojemu ortodoncie w pracy i poinformują go, jakie leczenie jest dla Ciebie najlepsze. Po prawidłowej diagnozie i doborze metod leczenia rozpoczyna się właściwe leczenie.

Rekomendowane artykuły