Gdzie złożyć pozew o rozwód?

Gdzie złożyć pozew o rozwód?

Gdzie złożyć pozew o rozwód? Rozwód to dla większości osób przykre i niepożądane wydarzenie. Większość małżonków ślubujących sobie wierność oczekuje bowiem tego, że będą ze sobą razem do końca swojego życia. Rozwód może jednak być ulgą, jeśli małżeństwo od dłuższego czasu jest pełne przemocy czy nieporozumień. Do rozwodu należy jednak odpowiednio się przygotować. Ważne jest to, aby wnieść sprawę do odpowiedniego rządu, a także to, aby skorzystać z pomocy specjalisty. Rozwód bez pomocy prawnej może bowiem okazać się bardzo stresującym wydarzeniem.

W jakim miejscu należy złożyć pozew o rozwód?

Wiele osób zastanawia się nad tym, w jakim miejscu składa się pozew o rozwód. Niestety, wielu ludzi zwyczajnie nie zdaje sobie z tego sprawy. Może to wynikać z faktu, iż prawo rodzinne, które reguluje także kwestie rozwodów jest traktowane w naszym kraju trochę po macoszemu. Przeciętny obywatel nie zdaje sobie więc sprawy z tego, w jaki sposób zgodnie z prawem należy starać się o rozwód. Nie jest to oczywiście regułą, ale wielu małżonków bywa zagubionych. Okazuje się, że pozew rozwodowy należy wnieść do sądu. To jednak nadal nie pomaga wielu osobom. Bardzo często zastanawiamy się nad tym, do jakiego sądu należy taki pozew złożyć. Okazuje się, że sąd rejonowy nie będzie właściwym miejscem, choć mogłoby się wydawać, że takie rozwiązanie jest wskazane. Należy mieć świadomość tego, że pozew o rozwód wnosi się zawsze do sądu okręgowego. Nie można być to jednak dowolny sąd okręgowy znajdujący się na terenie naszego kraju. Pozew można skierować do takiego sądu, na którego obszarze zamieszkiwali małżonkowie. Przynajmniej jedno z małżonków musi mieszkać na terenie właściwości danego sądu okręgowego w momencie wniesienia pozwu. Jeżeli nie wiemy, gdzie znajduje się właściwy nam sąd okręgowy, można sprawdzić to przy pomocy wyszukiwarki internetowej. 

Dlaczego podczas rozwodu przydaje się prawnik?

Gdzie złożyć pozew o rozwód?
Gdzie złożyć pozew o rozwód?

Kancelaria prawnicza to miejsce, które odwiedza większość osób starających się o rozwód. Należy bowiem mieć świadomość tego, że rozwód potrafi wyprowadzić z równowagi nawet najbardziej cierpliwą i stabilną emocjonalnie osobą. Szczególnie problematyczne są rozwody z orzeczeniem o winie. Rozwód oznacza bardzo często konieczność zdecydowania o tym, kto będzie opiekował się dziećmi, jeśli małżonkowie je posiadają. Podział majątku to także newralgiczna kwestia. Jeżeli tylko jest to możliwe, należy postarać się o rozwód bez orzekania o winie. Rozwody za porozumieniem stron są najlepszym rozwiązaniem szczególnie wtedy, gdy rozwodząca się para ma dzieci. Nie należy jednak zapominać o tym, że w niektórych przypadkach konieczne jest staranie się o rozwód z orzeczeniem o winie. W takich właśnie przypadkach pomoc prawnika jest niezastąpiona, o czym wspomniano już powyżej. Należy mieć świadomość tego, że prawnik pomoże nam w sporządzeniu pozwu rozwodowego. Dzięki niemu, pozew ten zostanie dostarczony do właściwego sądu. Nie zostanie również odrzucony, bo prawnik zadba o wszelkie kwestie formalne. Nie należy zapominać również o tym, że prawnicy pomagają zaprezentować stanowisko strony w sądzie. Dbają również o to, aby ich klient nie został wyprowadzony z równowagi. Ponadto, dzięki pomocy prawnika można będzie liczyć na lepsze przesłuchanie świadków. Doświadczeni prawnicy zdają sobie bowiem sprawę z tego, w jaki sposób zadawać pytania świadkom. Wygłaszają również stanowiska końcowe stron, bo podczas rozprawy rozwodowej mogą one ulec zmianie. Zdarza się to jednak dość rzadko, dlatego zazwyczaj oczekiwania końcowe stron wnoszących o rozwód są takie same jak te początkowe. Skorzystanie z usług prawnika na pewno zmniejsza związany z rozwodem stres. 

Poznaj koniecznie:

Jak wybrać dobrego prawnika, który zna się na rozwodach?

Aby prawnik miał szansę pomóc nam podczas rozwodu, musi być on odpowiednio doświadczony. Nie należy więc zapominać o tym, aby prawnika wybrać jak najstaranniej. Jak powszechnie wiadomo, największy wybór doświadczonych oraz wykwalifikowanych prawników mamy w dużych oraz prężnie rozwijających się miastach. Nie należy zapominać o tym, aby przejrzeć oferty poszczególnych kancelarii. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór prawnika, który specjalizuje się w sprawach rozwodowych. Niestety, nie wszyscy prawnicy są specjalistami w tej dziedzinie i warto mieć tego świadomość. Nie należy zapominać także o tym, aby poczytać opinie na temat poszczególnych specjalistów zajmujących się rozwodami. Im większa liczba pozytywnych opinii na temat danego specjalisty, tym większe prawdopodobieństwo tego, że uda nam się znaleźć doświadczonego prawnika. Ważne jest także pierwsze wrażenie, które robi na nas dany specjalista. Jeżeli adwokat wydaje nam się przyjazny, uprzejmy i doświadczony, prawdopodobnie tak właśnie jest. Jeżeli jednak prawnik wydaje nam się źle poinformowany w kwestii obowiązującego prawa, lepiej podziękujmy mu za spotkanie i poszukajmy innego. Jeśli nie mamy pieniędzy, warto postarać się o prawo do adwokata z urzędu. Jest to dość trudne, ale możliwe do zrobienia. Wówczas można sporo zaoszczędzić. 

Rekomendowane artykuły