Jakie maszyny ogrodnicze przydadzą się każdemu ogrodnikowi

Bez względu na to, czy dysponujemy małym ogródkiem, którego celem jest czysta rekreacja, czy nasz ogromny ogród jest nastawiony na uprawę warzyw i owoców, wiosna to niezmiennie czas, kiedy każdy ogrodnik, rolnik, a także sympatyk ogrodnictwa powinien zadbać o odpowiednie maszyny rolnicze i narzędzia ogrodnicze, które będą mu służyć przez cały sezon. Jak wiadomo, wiele z nich po jakimś czasie najzwyczajniej w świecie eksploatuje się, co może wymusić na nas wymianę pewnych narzędzi bądź maszyn rolniczych. Poniżej przedstawiony jest krótki opis najważniejszych narzędzi, które powinny być na wyposażeniu każdej osoby dbającej o swoje tereny zielone.  

Kosiarka do trawy

Kosiarka do trawy jest absolutnym fundamentem każdego ogrodu, który pozwala na regularne przystrzyganie murawy do wymagane przez nas poziomu. Obecnie na rynku mamy możliwość zakupu kosiarek z każdej półki cenowej oraz o wielu zastosowaniach, oraz zaawansowaniu urządzenia. Podstawowe rozróżnienie, na jakie możemy podzielić klasyczne kosiarki do trawy to kosiarki spalinowe oraz kosiarki elektryczne. Kosiarki spalinowe to doskonały wybór dla tych wszystkich osób, które mają bardzo dużą przestrzeń do skoszenia. Kosiarki spalinowe są bardzo efektywnym urządzeniem, a jeżeli dodatkowo zainwestujmy w urządzenie ze wspomaganiem, koszenie nawet dużych połaci murawy będzie łatwym i przyjemnym doświadczeniem. Kosiarki elektryczne natomiast są atrakcyjniejsze zarówno pod względem cenowym, jak i ekologiczności wykorzystania tego urządzenia. Jednak kosiarki elektryczne należy wykorzystywać w przypadku, gdy nasz ogród jest niewielkich rozmiarów, a nam nie będzie przeszkadzać kabel, który stanowi integralna część takiej kosiarki. Droższe modele kosiarek elektrycznych są wyposażone w specjalny akumulator, co pozwala na wykorzystanie urządzenia bez plączącego się pod nogami kabla. Jednak każdy akumulator ma ograniczony czas pracy, dlatego do wyboru mamy wyposażenie się w dwa modele akumulatora, gdzie jeden będzie w użyciu a drugi równolegle ładowany, bądź będziemy zmuszeni robić sobie przerwy na ładowanie akumulatora.

Wertykulator 

Wertykulator jest urządzeniem ogrodniczym, który dba o odpowiednią gospodarkę wodno-powietrzną naszej trawy. Wertykulator to urządzenie, którego, trzon stanowi podstawa wyposażona w ostrza bądź noże. Podczas pracy urządzenia, owe ostrza dokonują drobnych nacięć na całej powierzchni murawy, co znacznie zwiększa dobrą formę rosnącej trawy i poprawia ogólny stan murawy. Jeżeli pomimo częstego przycinania i dbania o trawnik zauważamy w pewnych fragmentach odbarwienia lub inne defekty trawnika, oznacza to, że prawdopodobnie murawie brakuje procesu wertykulacji. Wertykulację wykonujemy stosunkowo rzadko. Najlepszy okres na użycie wertykulatora to okres wczesnowiosenny, kiedy po raz pierwszy kosiliśmy trawę. Jeżeli po całym sezonie wciąż nie jesteśmy zadowoleni  z jakości naszego trawnika, możemy powtórzyć proces wertykulacji późną jesienią. 

Zestaw narzędzi ręcznych 

Zarówno w ogrodzie, jak i polu wymienić możemy takie zajęcia, które wymagają dużej precyzji, a żadne narzędzie elektryczne bądź mechaniczne nie jest w stanie wykonać tej pracy w tak dokładny sposób. Dlatego właśnie warto wyposażyć swój zbiór narzędzi i maszyn ogrodniczych w dobrej jakości narzędzia ręczne. W skład podstawowego wyposażenia każdego ogrodnika wejść powinny grabie, widły, małe widełki, szpadla, łopatka, sekator i nożyce. Im lepsza jakość takich narzędzi, tym większa gwarancja, że będą nam one służyć przez wiele lat. Ręczne narzędzia przydają się zadziwiająco często, dlatego, jeżeli chcemy mieć cały nasz ogród pod kontrolą, powinniśmy zadbać o to, by wszystkie narzędzie znalazły się w naszych zbiorach. 

Aerator 

Aerator to kolejne urządzenie, którego celem jest zarówno napowietrzenie, jak i spulchnianie gleby. Jest to urządzenie, które doskonale zda swój egzamin w momencie, gdy w naszym ogrodzie bądź działce mamy problem z odpowiednim krzewieniem się trawnika. Dzięki zastosowaniu aeratora, czyli urządzenia, które u podstawy posiada specjalne rurki, dziury wykonane przez urządzenie rozluźnia i prawidłowo napowietrza glebą. Wiele osób myli aerator z wertykulatorem, jednak oba procesy różnią się od siebie. Aeracja gleby to proces znacznie bardziej subtelny i delikatny dla naszej gleby. Nie jest ona nacinana a jedynie nakłuwana. 

Glebogryzarka 

Glebogryzarka to maszyna ogrodnicza lub rolnicza, która cieszy się bardzo dużą skutecznością w pracy na dużych powierzchniach. Glebogryzarka spełnia rolę swoistego pługu, który przekopuje oraz prawidłowo spulchnia całą glebę bezpośrednio przed siewem. Dodatkowo na powierzchni, gdzie pojawiły się chwasty, glebogryzarka z łatwością pozbędzie się wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń oraz niepowołanych roślin. W zależności od naszych potrzeb, oraz wielkości terenu, możemy zainwestować zarówno w urządzenie ręczne, jak i droższe, lecz o wiele bardziej efektywną glebogryzarkę spalinową, która pomoże nam doprowadzić do porządku bardzo dużą powierzchnię. Glebogryzarka jest jednym z najważniejszych maszyn dla ogrodnika, która powinna być na jego wyposażeniu.

Rekomendowane artykuły