Historia bram garażowych

Dziś większość właścicieli nieruchomości wraz ze stawianiem domu, jednocześnie wybiera również i garaż, w którym można zaparkować samochód, jak również i zgromadzić wiele przydatnych rzeczy. Posiadając garaż, niezwykle ważnym elementem w nim jest brama garażowa. Jej wybór wcale nie jest tak łatwym zadaniem, jakby mogło się wydawać. Na przestrzeni lat wiele się w ich temacie zmieniło. Dziś sięgnijmy do początków.

 

Kiedy pojawiły się bramy garażowe na świecie?

Początki bram sięgają czasów, gdy ludzie zaczęli bardziej zwracać uwagę na bezpieczeństwo. Stanowiły one bowiem niejako rozwiązanie, chroniące przed nieprzyjacielem. Pierwsze bramy, te warowne, zwane inaczej bronami, chroniły zamek, jak również i cały gród przed atakiem intruzów. Wygląd ich znacząco różnił się od tego, jak dziś te bramy garażowe http://www.nowakbramy.pl/oferta/bramy-garazowe-uchylne-szczecin-2-2/ wyglądają. Miały kraty okute żelazem i były opuszczane i podnoszone przy pomocy specjalnego kołowrotu. Innymi w dawnych czasach, były bramy do wozowni i pomieszczeń gospodarczych, które posiadały dwa skrzydła otwierane na boki. Nazywane były one wierzejami lub pierzejami. 

 

Początki bram sięgają przełomie XIX i XX wieku. Jeśli chodzi o typowe bramy garażowe, te pojawiły się w USA w drugim dziesięcioleciu XX wieku. Kiedy na rynku pojawił się Ford T, stanowiący najlepszy wówczas wybór auta dla przeciętnego użytkownika, garaże były rozwiązaniem niezbędnym, bo w nich właśnie ludzie parkowali te swoje wymarzone wówczas samochody. W tamtych czasie bramy garażowe posiadały dwa skrzydła wykonane z drewna. W latach 20 – tych pojawiły się na rynku bramy uchylne i wtedy też rozpoczęto konstrukcję silników elektrycznych do ich podnoszenia. Następnie wyszły na rynek bramy garażowe z poziomymi skrzydłami, które otwierając się, wjeżdżały pod sufit na specjalnych szynach. 

Kiedy pojawiły się bramy garażowe w Polsce?

W Polsce wszystko rozwijało się zdecydowanie wolniej, niż w innych krajach. W latach 30 – tych w Polsce zaczęły dopiero pojawiać się samochody i tak korzystali z nich jedynie najbogatsi. To wszystko sprawiło, że bramy garażowe nie cieszyły się, aż tak dużą popularnością, bo nie było potrzeby ich tworzenia, skoro samochodów było tak mało. Te pierwsze, na które stawiali ludzie mający pierwsze samochody, wykonane były na zamówienie u lokalnych rzemieślników. Składały się one z dwóch skrzydeł z drewna dębowego, z sosny lub ze świerku. Wraz z rozwojem samochodów, kiedy to pojawiło się ich na rynku coraz więcej, jednocześnie i rozpoczęła się produkcja bram na większą skalę. Początkowo bramy garażowe otwierane były w tradycyjny sposób posiadając dwa skrzydła. Najbardziej popularnymi zaś, wśród tych bardziej nowoczesnych rozwiązań okazały się bramy uchylne, które to z roku na rok zaczęły cieszyć się coraz większą popularnością i powodzeniem i tak to utrzymało się, aż do dziś.

 

Rozkwit bram garażowych w latach 90 – tych

Wraz z upływem lat, bramy garażowe pojawiały się na rynku, było ich coraz więcej i oferowane były one w różnych formach i modelach. Prawdziwy jednak bum nastąpił w latach 90 – tych, kiedy to produkcja bram rozwinęła się na nieco większą skalę. Rynek stał się coraz bardziej bogaty w tego typu produkty, pojawiło się na rynku coraz to więcej, firm, które takie bramy garażowe zaczęli produkować. Wszystkie niemal firmy, które w tamtym okresie pojawiły się na rynku, istnieją do dziś dnia i cieszą się naprawdę bardzo dobrą pozycją. 

 

W chwili obecnej możemy postawić na różnorodne bramy garażowe, w tym segmentowe, uchylne, rolowane, czy rozwierane. Można wybrać odpowiedni ich kolor, postawić na stosowny materiał, zakupić opcję ocieplanych bram, bram dodatkowo z drzwiami. Wybór jest naprawdę imponujący i każdy, nawet najbardziej wymagający odbiorca jest w stanie znaleźć dla siebie idealne rozwiązanie. Przy zakupie, należy wziąć pod uwagę wiele elementów. To, co pasuje naszemu sąsiadowi, niekoniecznie będzie pasowało nam. To, co jest dobre, dla garażu brata, nie musi sprawdzić się u nas. Wybierając odpowiednie bramy garażowe http://nowakbramy.pl/oferta/roletowe-garazowe/, należy przede wszystkim kierować się kwestiami indywidualnymi i tak dobierać produkty, by właśnie w naszym garażu, okazały się one być strzałem w dziesiątkę. 

 

Wybór firmy oferującej bramy garażowe

Jeśli chcemy postawić na bramę garażową, to musimy przede wszystkim wybrać taką firmę, która będzie w stanie zaoferować nam jak najlepsze z możliwych rozwiązania. Skąd taką firmę znaleźć? Najlepiej poszukać jej w sieci. Otrzymamy bowiem od razu opinie o danej firmie czy na przykład wykonane przez nich bramy, co sprawi, że będziemy wiedzieć, co może nam ona zaoferować. Dobra firma powinna mieć dla nas: szeroki wybór produktów, atrakcyjne ceny, szybką realizację, serwis i zadowolenie na długie lata. Jeśli taką właśnie firmę uda nam się znaleźć, to jak najbardziej powinniśmy ją wybrać, bo da nam to pewność i pełną gwarancję tego, że będzie to najlepsza z inwestycji, jakich mogliśmy dokonać. 

Rekomendowane artykuły