Witaminy ADEK

Właściwe spożywanie witaminy ADEK – co warto wiedzieć? Oczywiście każdy z nas dba o własne zdrowie. Robimy badania kontrolne, ćwiczymy i robimy wszystko, aby nasza dieta była bogata w składniki odżywcze. Jednak ważne jest, aby zwracać uwagę na to, czy prawidłowo przyjmujemy te rozpuszczalne w tłuszczach witaminy.

O czym należy pamiętać stosując witaminy ADEK? Jak suplementować witaminę A, D, E, K? Jak mogę zwiększyć wchłanianie witamin ADEK? Co powinniśmy wiedzieć o wchłanianiu witamin z pożywienia? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w poniższych artykułach, do których lektury zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

O czym należy pamiętać stosując witaminy ADEK?

Najpierw zajmiemy się rozpuszczalnością. Witaminy można podzielić na rozpuszczalne w wodzie (B1, B2, B3, B5, B6, B11, B12, C) oraz rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K). W pierwszym przypadku nie są one magazynowane w organizmie, dlatego ważne jest, aby mieć ich codziennie umiarkowaną podaż. Co to oznacza z praktycznego punktu widzenia? Jeśli spożywamy dużo witaminy C, nadmiar witaminy C zostanie wydalony z moczem. Dlatego powinniśmy zadbać o to, aby często spożywać go z pożywieniem lub stosować suplementy dostępne w aptece, jeśli chcemy zachować go w umiarkowanych ilościach. Jeśli chodzi o witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, są one magazynowane w naszym organizmie. Rezultatem jest zwiększone prawdopodobieństwo nadmiernej akumulacji, która jest znana jako hiperwitaminoza. Dlatego tak ważne jest, aby nie przekraczać dziennej zalecanej dawki – abyśmy nie musieli się o nic martwić. Witaminy ADEK są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Niedobór może być odczuwalny. Nastąpią na przykład zmiany, takie jak obniżona odporność, słaba skóra, zaburzenia krzepliwości krwi i częstsze skurcze mięśni.

Jak suplementować witaminę A, D, E, K?

Witaminy ADEK
Witaminy ADEK

Wiemy już, o czym należy pamiętać spożywając witaminy ADEK. Warto dowiedzieć się więcej o tym, jak powinniśmy je teraz uzupełniać. Po pierwsze, powinniśmy zadać sobie pytanie, czy bierzemy którąś z następujących witamin: A, D, E, K. Jeśli tak, zwróć uwagę na skład przyjmowanych preparatów. Możemy również zapoznać się z ulotkami zawierającymi niezbędne porady. Niektóre produkty zawierają tłuszcze, takie jak oliwa z oliwek lub olej kokosowy MCT. W tym przypadku nie musimy się niczym martwić – wystarczy wziąć odpowiednią ilość. Niestety na rynku dostępne są również suplementy, które nie zawierają tych tłuszczów. Więc co powinniśmy zrobić? Preparat należy wtedy przyjmować z posiłkiem bogatym w tłuszcze. Wystarczy tradycyjna kanapka z masłem lub sałata z oliwą z oliwek. Okazuje się, że przez małe niedopatrzenie możemy sprawić, że dobroczynne działanie na nas nie zadziała, nawet przy dużych dawkach. Kupując witaminy ADEK skupmy się na składzie i sposobie działania.

Jak mogę zwiększyć wchłanianie witamin ADEK?

Witaminy ADEK pozytywnie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu. Jeśli zależy nam na zwiększeniu ich biodostępności, możemy wykonać kilka podstawowych kroków. Po pierwsze, ważna jest poprawa diety. Możemy to zrobić, dodając oliwę z oliwek do naszych posiłków. To szybkie i jednocześnie wszechstronne rozwiązanie. Oliwa z oliwek dobrze łączy się z sałatkami, ciastami, makaronami, sałatkami i innymi produktami. Przed jedzeniem warto też zjeść kanapkę z masłem i innymi dodatkami. Innym rozwiązaniem jest zrobienie własnego zielonego koktajlu – zawiera on dużą dawkę składników odżywczych. Dodaj awokado, wiórki kokosowe, orzechy, olej lniany jeśli to możliwe. Owoce i orzechy można jeść w ramach przekąski – brzoskwinie możemy zjeść na drugie śniadanie. Dodaj masło orzechowe i nasiona do codziennych płatków owsianych. Eksperci zalecają podawanie hummusu z warzywami.

Co powinniśmy wiedzieć o wchłanianiu witamin z pożywienia?

Spójrzmy teraz na nieco inną sytuację. Powiedzmy, że nie jesteśmy zainteresowani stosowaniem suplementów, ponieważ staramy się dostarczać nasze witaminy poprzez pożywienie. Czy na pewno nie odczuwamy niedoborów? Zależy to od tego, czy posiłek bogaty w witaminy rozpuszczalne w tłuszczach jest spożywany prawidłowo. Pamiętajmy o podstawowych, bardzo ważnych zasadach. Witaminy ADEK należy zawsze przyjmować z tłuszczem. Odbywa się to przede wszystkim w celu maksymalizacji ich biodostępności. W przeciwnym razie nie będziemy w stanie zauważyć pozytywnych efektów stosowania suplementów i nie wydamy na to naszych ciężko zarobionych pieniędzy.

Rekomendowane artykuły