Rolety do twojego mieszkania – najważniejsze informacje, które warto poznać przez zakupami

Pięknie prezentujące się okno może podkreślić cechy przestrzeni, które trudno jest wydobyć tylko posługując się aranżacyjnymi trickami. Światło, zwłaszcza te naturalne, potrafi modelować pokój – może nadawać mu przytulności, jak też sprawiać, że pomieszczenie wyda się bardziej przestronne. Ogromne znaczenie dla wyglądu pokoju ma wielkość okien; niestety tej cechy pomieszczenia nie jesteśmy w stanie zmienić. Na szczęście z pomocą odpowiednio dobranych firan, zasłon i rolet możemy skutecznie wpływać na to, jak prezentuje się okno. W dzisiejszym tekście skupiamy się na tym ostatnim rozwiązaniu, zwracając uwagę na rodzaj rolet, ich funkcjonalność oraz potencjał dekoracyjny.

Nowoczesne rolety – jakie typy mocowań możemy spotkać na rynku?

Chyba najważniejszym kryterium, które należy wziąć pod uwagę już na samym początku, jest typ mocowań. Tutaj wyróżnić można montaż inwazyjny i nieinwazyjny. W tym pierwszym przypadku zamocowanie kaset czy rolek wymaga wywiercenia otworów w ramie okiennej, ścianie lub suficie. To bardzo popularna opcja, ale bywa, że użytkownicy rolet z różnych powodów preferują mniej inwazyjne sposoby zamocowania konstrukcji, np. jeśli chcą w przyszłości mieć możliwość całkowitej zmiany aranżacji pomieszczenia, jeśli wynajmują mieszkanie i nie mogą dokonywać w jego obrębie istotnych zmian montażowych, lub jeśli zwyczajnie nad oknem nie ma wystarczającej przestrzeni na instalację rolki lub kasety. W takich i innych przypadkach dobrym rozwiązaniem będzie mocowanie nieinwazyjne. Ten typ montowania zakłada bezpośrednie przyczepienie kasety do szyby okna lub do jego ramy. W tym celu używa się specjalnego kleju; jego pełne działanie będzie możliwe, jeśli uprzednio oczyścić powierzchnię z wszelkich zanieczyszczeń. Popularnym rozwiązaniem jest też wykorzystanie specjalnych uchwytów. Taka konstrukcja jest na tyle delikatna, że nie stanowi przeszkody dla otwierania i zamykania okien; jednocześnie gwarantuje pewne i stabilne mocowanie dla wolnowiszące rolety.

Specyfika rolety, czyli podstawowe typy rozwiązań

Gdy wiemy już, jakie mocowanie rolety spełni nasze oczekiwania, czas na poświęcenie chwili i zapoznanie się z rodzajem rolet. Do popularnych rozwiązań należą rolety ekranowe, rzymskie, austriackie, plisowane i dzień noc.

 

rolety okienne

Rolety ekranowe posiadają dość tradycyjną konstrukcję – jest to pas materiału zwijany do góry i nawijany na rolkę. W przypadku rolet rzymskich ten mechanizm działa nieco inaczej, bowiem materiał nie nawija się na rolkę, ale składa się, tworząc charakterystyczne fale. W przypadku rolety austriackiej mamy natomiast do czynienia z przyczepionymi pionowo taśmami drapujący na całej wysokości okna. Powstałe w ten sposób drapowania są bardzo dekoracyjne i mają moc wydobycia z przestrzeni elegancji i wykwintności. W roletach plisowanych materiał składa się w harmonijkę. To rozwiązanie wybierane jest przez osoby, które preferują dużą elastyczność, bo taka roleta może zasłonić dowolną część okna – od góry, od dołu i do środka. Od dobrych kilku lat ogromną popularnością cieszą się rolety typu dzień noc. Składają się z poziomych pasów, stworzonych z dwóch rodzajów materiałów – przepuszczającego i nieprzepuszczającego promieni słonecznych. Pozwalają na łatwe sterowanie tym, czy pasy na siebie nachodzą i w ten sposób na dopasowywanie poziomu nasłonecznienia pomieszczenia.

Na jaki materiał się zdecydować?

Kwestia materiału to kolejna istotna sprawa, zaraz po wyborze mocowania i rodzaju rolety. Rodzaj tkaniny, jej kolor, grubość i zdobienia decydują w największej mierze o tym, jak prezentować się będzie okno. Jest to sprawa bardzo indywidualna; warto jednak pamiętać o kilku uniwersalnych wskazówkach. Po pierwsze, wybierając materiał nieprzepuszczający światła, nie zapewnimy całkowitego zaciemnienia pokoju, jeśli nasze rolety posiadają konstrukcję wolnowiszącą. Po drugie, weźmy pod uwagę to, jak szybko płowieć będzie materiał – tkaniny syntetyczne będą płowieć w wolniejszym stopniu niż naturalne, takie jak len czy bawełna. Warto nie zapominać również o kwestii prania – np. poliester czy poliamid są łatwe w pielęgnacji i charakteryzują się niskim współczynnikiem kurczliwości. Dobrze spytać sprzedawcę o materiały łatwo zmywalne, których nie trzeba zdejmować i w razie konieczności można je po prostu przetrzeć wilgotną szmatką.

Wybierając się do sklepu w poszukiwaniu rolet okiennych do mieszkania, musimy nastawić się na to, że ogrom wyboru na początku może nas nieco przytłoczyć. Nie wystarczy bowiem jedynie znajomość wymiarów okna; musimy też wiedzieć, jaki materiał preferujemy, które mocowanie sprawdzi się najlepiej w naszym przypadku oraz jakich funkcjonalności rolet potrzebują mieszkańcy domostwa. Dobrym pomysłem jest określenie naszych kryteriów wyboru już na początku – to znacznie ułatwi zakupy i usprawni proces decyzyjny. Wyposażenie mieszkania w rolety to czynność, którą podejmujemy dość rzadko, dlatego warto poświęcić chwilę na znalezienie najlepszego rozwiązania, zwłaszcza że z rolet korzystać będziemy każdego dnia.

Rekomendowane artykuły