Sztuczne kwiaty to stylowy dodatek do każdego wnętrza.

Sztuczne kwiaty to stylowy dodatek do każdego wnętrza. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się sztuczne kwiaty. Jeszcze kilkanaście lat temu ich wygląd był raczej odpychający i kojarzył się z kiczem. Teraz jednak bez trudu można znaleźć piękne, sztuczne rośliny, które do złudzenia przypominają żywe. Nieraz nawet z bardzo bliska trudno jest rozpoznać, że nie są to prawdziwe kwiaty. Z pewnością jednak są od nich o wiele trwalsze i mniej wymagające . Jakie są zalety posiadania sztucznych kwiatów? O czym warto pamiętać, jeśli decydujemy się na zakup takich roślin do swojego mieszkania?

Sztuczne kwiaty- jakie mają zalety?

Większość z nas uwielbia dekorować swoje mieszkania roślinami. Wprowadzają one wyjątkowy klimat i ożywiają wnętrze. Nie każdy jednak ma rękę do roślin. Trzeba pamiętać o tym, by je podlewać i odżywiać. Kwiaty muszą mieć dostęp do światła słonecznego, a w niektórych pomieszczeniach ciężko im to zapewnić. Co więcej, niektórzy nie mogą sobie pozwolić na prawdziwe rośliny w mieszkaniu ze względu na uczulenie. W takich wypadkach warto postawić na kwiaty z tworzywa sztucznego.

Istnieje ogromny wybór sztucznych roślin. Mogą imitować kwiaty doniczkowe, albo być przeznaczone do włożenia w wazon. Dużą popularnością cieszą się ostatnio sztuczne kwiaty, które przypominają rośliny egzotyczne. Prawdziwe nie miałyby szans przetrwać w naszych warunkach klimatycznych. Problem ten znika w wypadku roślin z tworzyw sztucznych. Jeśli chodzi o kwiaty do wazonu, tutaj również przewagę mają te sztuczne. Jeśli zdecydujemy się na dobre jakościowo i trwałych materiałów, to możemy cieszyć się ich widokiem przez długi czas. Co warto zaznaczyć, takie ozdoby nie stanowią zagrożenia dla zwierząt i małych dzieci. O ile żywe kwiaty mogą być trujące, o tyle sztuczne są całkowicie bezpieczne i nie trzeba się martwić, że zaszkodzą ciekawskim dzieciom lub naszym pupilom. Trudno więc zaprzeczyć, że posiadanie sztucznych kwiatów w mieszkaniu ma szereg zalet. Ale jakie najlepiej wybrać?

Najpopularniejsze sztuczne rośliny

Z ogromnej ilości różnego rodzaju sztucznych kwiatów dostępnych na rynku, na pewno każdy wybierze coś dla siebie. W tym wypadku można mieć roślinę w dowolnym kolorze i wielkości. Jednym z najczęstszych wyborów wśród wielbicieli sztucznych kwiatów jest storczyk. To piękny kwiat, jednak nie jest łatwo odpowiednio go pielęgnować. Żywy storczyk kwitnie zaledwie 2- 3 razy do roku, a przecież chcielibyśmy podziwiać jego urok przez cały czas. Dlatego wiele osób stawia na sztuczny storczyk, który jak najbardziej przypomina ten prawdziwi. Taki kwiat pozwala stworzyć w domu ciepłą, przytulną atmosferę, którą możemy cieszyć się przez cały rok!

Jeśli chodzi o kwiaty do wazonu, to zarówno wśród żywych, jak i sztucznych prym już od dawna wiodą róże. Te klasyczne, a zarazem wyraziste kwiaty dodadzą elegancji każdemu wnętrzu. Najlepiej prezentują się jako bukiet w jednolitym kolorze, umieszczony w minimalistycznym szklanym wazonie. Sztuczne róże mogą prezentować się równie pięknie jak prawdziwe i zdobić nasze wnętrze tak długo, jak tylko będziemy chcieli.

Inne wyjątkowo popularne sztuczne kwiaty to chociażby lawenda i magnolia. Lawenda świetnie wygląda w doniczce z metalową osłonką. Natomiast jeśli chodzi o magnolię, wiele osób decyduje się na sztuczną, pojedynczą gałązkę, która po włożeniu do delikatnego wazonu nadaje wnętrzu romantyczny charakter.

Jak dbać o sztuczne kwiaty?

Bez wątpienia sztuczne kwiaty wymagają o niebo mniej troski niż rośliny żywe. Nie znaczy to jednak, że nie trzeba robić zupełnie nic, by przez długi okres prezentowały się dobrze. Od czasu do czasu należy wyczyścić je przy użyciu wody z mydłem lub płynu do mycia naczyń. Można też użyć spryskiwacza do kwiatów. Następnie trzeba wysuszyć roślinę za pomocą suszarki, suchej szmatki lub ciepłego powietrza. Aby nasze rośliny pięknie się błyszczały, warto użyć specjalnego preparatu do tworzyw sztucznych. Oprócz nabłyszczenia, pomoże on też w ożywieniu kolorów kwiatu. Pamiętajmy, że tych zabiegów nie trzeba powtarzać zbyt często. Jeśli roślina jest jedynie nieco zakurzona, można oczyścić ją za pomocą miotełki. Gdy zadbamy o taką podstawową pielęgnację, to sztuczne kwiaty mogą przez długie lata urozmaicać i ozdabiać nasze mieszkanie. 

Sztuczne rośliny a aranżacje wnętrz

Istnieje mnóstwo sposobów na wkomponowanie sztucznych kwiatów tak, by zgrywały się z wnętrzem. Ponieważ nie wymagają one żadnych specjalnych warunków, idealnie sprawdzą się jako stylowa dekoracja w przedpokoju, czy w łazience. Ostatnio modne jest stawianie małych doniczek z kwiatkami na regałach albo powieszenie ich pod sufitem. Bardzo efektownie prezentują się duże, sztuczne kwiaty w wysokich wazonach stawianych na podłodze. Tutaj śmiało można eksperymentować i dać się ponieść fantazji, bo z takich roślin da się stworzyć najróżniejsze kompozycje. Przy tym musimy uważać, by nasze kwiaty pasowały do stylu danego pomieszczenia. Na przykład, jeśli mamy wnętrze w stylu skandynawskim, dobrze jest postawić na kwiaty w jednolitym kolorze, w białych lub szarych, surowych donicach. Nie chcemy też przesadzić z ich ilością. Istnieje wtedy ryzyko, że przytłoczymy wnętrze i osiągniemy efekt przeciwny do zamierzonego. Jeśli jednak umiejętnie dobierzemy sztuczne kwiaty do naszego mieszkania, wtedy przekonamy się, że stanowią prawdziwy wnętrzarski hit!

Rekomendowane artykuły