Wynajem samochodu czy leasing?

Każdy przedsiębiorca szukający nowego samochodu prędzej czy później będzie musiał zmierzyć się z dylematem, czy skorzystać z leasingu, czy może wynajmu auta? Jeżeli zależy nam na jak największe zmniejszenie miesięcznych kosztów, wówczas najlepszym rozwiązaniem dla nas będzie abonament. W przypadku kiedy naszym celem jest wykupienie auta, lepszą opcją będzie leasing https://automaks.pl/fiat-dobloIII/. Często wybieraną przez właścicieli firm formą finansowania jest leasing. Jak podają wyniki badań, co 5 samochód firmowy nie jest kupiony za gotówkę, lecz użytkowany w formie wynajmu. Coraz częściej firmy decydują się na wynajem pojazdów, popularność w naszym kraju zyskuje zwłaszcza wynajem długoterminowy.

 

Wykup samochodu

    W przypadku kiedy przedsiębiorca chce wykupić pojazd po zakończeniu umowy, może wybrać leasing. Właściciel przedsiębiorstwa samodzielnie określa kwotę, za jaką chce wykupić dany pojazd. Wpływa to na wysokość miesięcznych rat, które obejmują nie tylko koszty za bieżące użytkowanie samochodu, ale także część wpłaconą na poczet zakupu leasingowego auta w przyszłości. Jeśli najemca nie chce wykupywać samochodu, powinien zdecydować się na wynajem długoterminowy. Płaci wówczas za użytkowanie samochodu i musi pokryć utratę wartości pojazdu w okresie trwania umowy.

 

Rodzaj wybranego pojazdu

Rodzaj samochodu jest bardzo ważnym czynnikiem, jaki powinien być brany pod uwagę czy wybrać najem, czy leasing. Ważne jest przede wszystkim czy wybrany przez nas pojazd jest popularny, rzadki czy posiada standardowe wyposażenie. Należy mieć świadomość, że im bardziej kolekcjonerski czy sportowy model auta, posiadający nietypowe i unikalne ekskluzywne elementy, tym abonament miesięczny będzie droższy. Firma wynajmująca samochody musi w końcu ponieść dodatkowe koszty zakupu pojazdu, które nie wiążą się na wzrost wartości samochodu po zakończeniu umowy z najemcą. Na nietypowy pojazd bardzo trudno znaleźć kupca. W przypadku rzadkich modeli nieco korzystniejszy dla nas okaże się leasing.

 

Wady oraz zalety wynajmu długoterminowego pojazdu

Długoterminowy wynajem samochodu staje się z roku na rok coraz popularniejszy, a wszystko przez wyższy komfort takiej opcji i możliwość oszacowania kosztów. W przypadku takiego wynajmu samochód traktowany jest jako wynajmowany przedmiot, a cena podana w umowie jest niezmienna przez cały okres jej trwania. Warto jednak wiedzieć, iż każda wypożyczalnia samochodów ma swój własny cennik. Z tego względu ceny wynajęcia samochodu na dłuższy czas mogą się różnić w zależności od danego miasta i firmy zajmującej się wynajmem. Za usługę wynajmu płaci się w postaci miesięcznej raty, jest ona wyższa niż w przypadku leasingu, jednakże klient ma zagwarantowaną obsługę, obejmującą równie naprawy, przeglądy, ubezpieczenia, wymianę opon czy likwidację szkód. Zalety wynajmu samochodu to przede wszystkim wygoda, prostota zarządzania flotą pojazdów, przewidywalność kosztów https://automaks.pl/skoda-fabia/. To dobra opcja w szczególności, jeśli chodzi o ubezpieczenia pojazdów, gdyż warunki oraz ceny ulegają z roku na rok sporym zmianom, niekoniecznie dla nas korzystnych. Decydując się na długoterminowy wynajem samochodu, wszystkie ubezpieczenia są obowiązkiem wypożyczalni. Po zakończeniu umowy możemy od razu podpisać kolejną i uzyskać nowe auta. Po upływie czasu najmu mamy także możliwość wykupienia samochodu, jednak nie warto tego robić, gdyż nie jest to tak opłacalne, jak w przypadku leasingu. Z usług wypożyczalni pojazdów możemy skorzystać w dowolnym mieście, jednakże najbardziej opłaca się wynająć samochód, tam, gdzie działa wiele wypożyczalni. Firmy wynajmujące samochody konkurują ze sobą, przedstawiając klientom ciekawe oferty w niskich cenach.

 

Wady oraz zalety leasingu

Leasing jest rozwiązaniem cały czas rozwijającym się na naszym rynku. Taka forma finansowania działa o wiele dłużej aniżeli wynajem długoterminowy. W leasingu możemy użytkować pojazd, płacąc za niego określoną miesięczną ratę. Przeważnie podczas podpisania umowy leasingowej należy dokonać tak zwanej wpłaty własnej, w wysokości od 10 do 20 procent wartości pojazdu. Kiedy umowa leasingowa dobiegnie końca, wówczas można taniej wykupić pojazd, jest to idealne rozwiązanie dla osób chcących w przyszłości wykupić samochód.

 

Które z rozwiązań jest bardziej opłacalne?

Wynajem długoterminowy stanowi stałe oraz przewidywane obciążenie finansowe. Jeśli chodzi o leasing, ponosimy tutaj także wszystkie dodatkowe koszty, czyli dokonujemy opłat za naprawy czy przeglądy. Bardziej komfortowym rozwiązaniem jest więc wynajem samochodu, jeśli chodzi o kwestie finansowe. Leasing zalecany jest natomiast wszystkim osobom, które decydują się na wykup pojazdu po zakończonej umowie.

 

Wiele zalet i korzyści wynikających z wynajmu długoterminowego sprawia, iż w Europie z takiej właśnie formy finansowania korzysta aż około 80 procent przedsiębiorstw. W Polsce wynajem jest jednak dosyć nową formą finansowania, która jednak zdobywa coraz więcej zwolenników. Na wynajem samochodów decydują się zarówno małe firmy, jak i wielkie przedsiębiorstwa i korporacje.

 

 

Rekomendowane artykuły