Samodzielne prowadzenie księgowości we własnej firmie – czy warto?

Jedną z największych przeszkód w zakładaniu własnego biznesu jest w dzisiejszych czasach konieczność prowadzenia własnej księgowości, która odstrasza mnóstwo potencjalnych biznesmenów. Wszystko ze względu na to, że polskie prawo podatkowe nie cieszy się dobrą opinią w środowisku biznesowym, a jest uważane za jedno z najbardziej skomplikowanych, a jednocześnie radykalnych pod kątem egzekwowania ewentualnych kar za nieprawidłowościpodatkowe. Mimo wszystko jednak, kursy księgowe online https://skwp.krakow.pl/oferta-szkoleniowa/ cieszą się współcześnie ogromnym zainteresowaniem, a sięga po nie coraz więcej osób chcących samodzielnie dbać o rachunkowość w obrębie własnych przedsiębiorstw. Czy jednak warto robić to samemu? Jakie plusy płyną z tego właśnie? A może lepiej sięgnąć po usługi profesjonalnego biura rachunkowego? To wszystko postaramy się opisać w tym krótkim poradniku.

Plusy samodzielnego prowadzenia rachunkowości we własnej firmie

Kursy księgowe online kuszą swoją przystępnością i dostępnością – można po nie sięgnąć nie ruszając się z domu i jest to opcja przyciągająca mnóstwo obecnych i przyszłych przedsiębiorców. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na płynące z niej korzyści. Spośród nich warto wyróżnić:

  • otwarcie się na optymalizację podatkową – samodzielne prowadzenie rachunkowości w firmie pozwala nam zrozumieć wszystko to, co przyczynia się do największych kosztów ponoszonych na rzecz rządu i Urzędu Skarbowego – mając taką wiedzę możemy dokonać właściwej optymalizacji podatkowej, która redukuje nasze koszta, a w wielu przypadkach doprowadzi do ogromnych oszczędności; podsunie nam też rozwiązania, o których wcześniej nigdy byśmy nie pomyśleli;
  • możliwość oszczędzenia – księgowość jest jednym z aspektów naszej firmy, które będą nam generowały największe straty; usługi proponowane przez biura rachunkowe potrafią być naprawdę drogie, zwłaszcza, jeśli te będą brały na swoje barki pełną odpowiedzialność za wykonywaną przez siebie pracę; co gorsza, jest to wydatek stały, konieczny do ponoszenia każdego miesiąca. Robiąc to samodzielnie, nie będziemy musieli go ponosić;
  • pełna kontrola własnego budżetu – dzięki samodzielnemu prowadzeniu księgowości we własnej firmy doskonale widzimy to, na co wydajemy pieniądze w jej obrębie, a co tak naprawdę przynosi straty, których po prostu nie musiałoby być. Dzięki temu wszystko możemy kontrolować, stymulując dobre praktyki i zaniechując tych, które nie są dla nas opłacalne;
  • trzymanie wszystkiego “dla siebie” – jeżeli z jakichś powodów nie chcemy, aby inne firmy dowiadywały się na temat źródeł naszego przychodu, prowadzenie księgowości w sposób samodzielny po prostu nam to umożliwi. Nie będziemy więc zdradzać podmiotom zewnętrznym cennych informacji, które – niezależnie od rodzaju umowy – mogą wypłynąć do konkurencji.

Warto wspomnieć, że prowadzenie księgowości we własnej firmie nie musi być kompleksowe. Wciąż możemy sięgać po usługi firm zewnętrznych (na przykład przy konieczności doradzenia nam w wątpliwych kwestiach) – będzie to jednak tańsze, a na pewno po prostu wygodniejsze.

Minusy samodzielnego rozliczania się z Urzędem Skarbowym

Decydując się na kursy księgowe online i samodzielne rozliczanie się z Urzędem Skarbowym musimy również mieć na uwadze wszystkie minusy tegoż rozwiązania https://skwp.krakow.pl/. Głównym i najważniejszym jest branie pełnej odpowiedzialności za wszystko to, co robimy – jeżeli więc popełnimy jakiś błąd, na naszych barkach będzie spoczywało jego odkręcenie oraz zapłacenie ewentualnej kary.

Samodzielne prowadzenie księgowości we własnej firmie zajmuje również dużo czasu, adekwatnie do jej wielkości. Wraz z jej rozwojem, jesteśmy niemal zmuszeni po sięgnięcie po usługi firmy zewnętrznej – a skoro jest to nieuniknione to czy tak naprawdę warto się tego uczyć na własną rękę, skoro w międzyczasie można skupić się na prowadzeniu biznesu?

Kursy księgowe online – czy warto się na nie decydować?

Mimo wszystkich wad, które płyną z samodzielnego prowadzenia księgowości we własnej firmie, na kursy księgowe online decyduje się coraz więcej ludzi. Nie bez powodu, gdyż są w stanie wyposażyć nas w umiejętności niezbędne nie tylko do zarządzania rachunkowością, ale i takie, które pozwolą nam na kontrolowanie pracy innych firm. Warto się na nie zdecydować również ze względu na to, że wyposażają nas w bardzo cenną zdolność – umiejętność samodzielnego analizowania rozwiązań podatkowych i wybierania takich, które sprawdzą się najlepiej w przypadku naszej firmy i modelu biznesowego, z którego ona korzysta.

Podsumowanie

Nie bez powodu kursy księgowe online cieszą się ostatnimi czasy tak ogromną popularnością. Samodzielne prowadzenie rachunkowości we własnej firmie jest bowiem świetną i oszczędną opcją, zwłaszcza dla firm, które dopiero raczkują w świecie biznesu i szukają oszczędności w każdym aspekcie ich prowadzenia. Choć naturalnym w czasie ich rozwoju jest sięganie po rozwiązania proponowane przez biura rachunkowe, dowiedzenie się, jak działa księgowość w firmie i nauczenie się samodzielnego jej prowadzenia pozwoli nam nie tylko to robić, ale i kontrolować pracę podmiotów zewnętrznych, którym ostatecznie to powierzymy.

Rekomendowane artykuły