Znakowanie odzieży – co warto wiedzieć?

Znakowanie odzieży – co warto wiedzieć? Odzież z nadrukiem towarzyszy nam już od dziesięcioleci, a jej popularność stale rośnie. Obecnie wiele osób korzysta z usług profesjonalnych drukarni i zamawia odzież z własnymi nadrukami. Najwięcej drukarni wykonuje sitodruk na ubraniach, jednak istnieją także inne, skuteczne metody naniesienia na nie dowolnego obrazka lub napisu. Kto najczęściej korzysta z tego typu odzieży? Co warto wiedzieć o metodzie sitodruku oraz innych sposobach znakowania ubrań?

Odzież z nadrukiem- dla kogo?

Najczęściej nadruki wykonuje się na T-shirtach, jednak można zadrukować niemal każdy element garderoby. Odzież z nadrukami często wybierają osoby, które cenią sobie rzeczy oryginalne i wyjątkowe. Na T-shircie można umieścić swój ulubiony cytat z piosenki, zabawny slogan, czy grafikę, która najlepiej odpowiada naszej osobowości. To doskonały sposób, by wyrazić siebie- swoje poglądy, upodobania, preferencje, wartości i styl życia. Kiedy zamówimy odzież z własnym nadrukiem możemy mieć pewność, że nikt inny nie ma takiego samego ubrania jak my. Koszulka z ciekawym, spersonalizowanym motywem może być także świetnym pomysłem na prezent dla bliskiej osoby. Jeśli tylko dobrze znamy obdarowywanego, bez trudu będziemy w stanie wybrać napis lub grafikę, która przypadnie mu do gustu! Zamówienia na odzież z nadrukiem bardzo często składają także właściciele firm- zarówno dużych, jak i małych. Odzież z logo firmy jest wykorzystywana jako strój roboczy. Za jej pomocą można ujednolicić wygląd pracowników i sprawić, że będą prezentowali się bardziej profesjonalnie. Oprócz tego koszulki z nadrukami są popularnym gadżetem promocyjnym. Tego rodzaju upominek dla klientów pozwoli wywrzeć na nich dobre wrażenie i utrwalić wizerunek firmy w ich świadomości. Jak więc widać, odzież z nadrukami wykonywanymi w profesjonalnych drukarniach ma wszechstronne zastosowanie i jest wykorzystywana w wielu sytuacjach.

Sitodruk- czym cechuje się ta metoda znakowania odzieży?

Sitodruk na ubraniach jest najstarszą, a zarazem najchętniej wykorzystywaną metodą znakowania. Co ciekawe, wcale nie należy do najłatwiejszych w obsłudze. Wykonywanie sitodruku na ubraniach wymaga takich czynności, jak:

  1. Drukowanie klisz.
  2. Naświetlanie sita dla każdego koloru.
  3. Przygotowanie odpowiednich farb.
  4. Zamontowanie sit na karuzeli do druku.
  5. Przeniesienie farby na odzież.

Podczas każdego z tych etapów konieczna jest niezwykła precyzja i staranność- tylko wtedy można osiągnąć nadruk wysokiej jakości. Do głównych zalet sitodruku na ubraniach należy wyjątkowa trwałość powstałej grafiki. Jest odporna na czynniki atmosferyczne, wielokrotne pranie, czy uszkodzenia mechaniczne. Ubrania zadrukowane tą metodą mogą być prane w pralce automatycznej standardowym trybem. Dzięki tym wszystkim czynnikom odzież znakowana metodą sitodruku przez bardzo długi czas wygląda jak nowa. Zazwyczaj technika ta jest wykorzystywana do znakowania produktów bawełnianych, jednak z powodzeniem można używać jej także w wypadku poliestru i innych materiałów. Dobrej jakości farba sitodrukowa pozwala osiągnąć żywe, intensywne kolory. W profesjonalnych drukarniach sitodruk na ubraniach wykonuje się przy użyciu różnych farb, między innymi plastizolowych, wodnych, wywabowych, żelowych, rozpuszczalnikowych, czy neonowych. Można wykonywać także nadruki metaliczne, złote i srebrne. Sitodruk daje wiele możliwości również jeśli chodzi o fakturę nadruku. Można osiągnąć bardzo delikatne, zupełnie płaskie znakowanie wodne, gruby nadruk puchnący, czy też efekt gumy. Sporo drukarni oferuje nadruki w dużych formatach. Sitodruk jest idealną metodą dla osób, które potrzebują znakowania na dużą skalę. Im większe zamówienie, tym bardziej opłacalna jest ta technika druku. Jeśli planujemy zamówić sporą ilość egzemplarzy, warto poprosić o prototyp do akceptacji. Wtedy będziemy mieli pewność, że otrzymane produkty w stu procentach spełnią nasze oczekiwania.

Inne metody znakowania ubrań

Sitodruk na ubraniach to najpopularniejsza, ale nie jedyna technika znakowania. Jeśli chcemy uzyskać nadruk, który wniknie w tkaninę i będzie niewyczuwalny, możemy zdecydować się na sublimację. Ta metoda stosowana jest na materiałach poliestrowych i w jasnych kolorach. W wypadku niskich nakładów w wielu drukarniach stosowany jest druk cyfrowy DTG oraz druk lateksowy. Daje możliwość uzyskania pełni kolorów, a także efektownych przejść tonalnych. Natomiast na ubraniach roboczych, takich jak bluzy, koszulki polo, softshelle, kurtki i wiatrówki stosuje się metodę znakowania znaną jako folia flex. Nadruk wykonuje się przy pomocy gładkich folii jednokolorowych, które po połączeniu pozwalają otrzymać obraz wielobarwny. Folia wykorzystywana jest także w technice druku zwanej flock. Pozwala uzyskać nadruk o ciekawej fakturze, w dotyku przypominający zamsz. Przy użyciu folii flock można wykonać cały nadruk jednokolorowy lub zdobienia na już zadrukowanej powierzchni. Ostatnią metodą znakowania, o której warto wspomnieć jest haft komputerowy. Zazwyczaj w ten sposób nanosi się na odzież symbole i emblematy, na przykład herby klubów sportowych.

 

Rekomendowane artykuły