Transport samochodu po wypadku

Transport samochodu po wypadku

Transport samochodu po wypadku – drogi w stolicy są dziś obszarem zwiększonego zagrożenia. Niestety nikt nie jest odporny na wypadki drogowe, a każdy z nich tworzy stresującą sytuację. Nie wszyscy wiedzą, co robić i gdzie zadzwonić, jak sporządzić dokumenty dla firmy ubezpieczeniowej i gdzie odprowadzić uszkodzony pojazd.

Transport samochodu po wypadku nie nastręcza problemu, jeżeli skorzysta się z auto pomocy dysponującej holownikami. Takie auta przeznaczone są do usuwania samochodów osobowych i ciężarowych z obszaru, na którym doszło do wypadku drogowego. Pojazdy wyposażone są w platformę najazdową i wyciągarkę co wzmaga siłę wyciągania. Firma dysponuje także przyczepami do holowania.

Transport samochodu po wypadku

Posiadając ubezpieczenie OC samochodu nie trzeba obawiać się kosztów wezwania lawety. Dlaczego? Dlatego, że koszty holowania samochodu po wypadku mogą być pokryte z OC sprawcy. Poszkodowany właściciel auta nie zapłaci za przetransportowanie samochodu po wypadku, jeżeli uległ on takiemu uszkodzeniu, które uniemożliwia jego poruszanie się po drodze.   

Wezwanie auto pomocy jest najlepszą opcją, gdy dojdzie do wypadku, ponieważ stan samochodu może stanowić zagrożenie dla kierowcy i pasażerów. Stan każdego pojazdu po wypadku może być zupełnie inny. W przypadku poważnej kolizji samochód zwykle nie jest w stanie samodzielnie się poruszać. Zdarza się, że ma umiarkowane uszkodzenia, ale nie może samodzielnie jeździć. Alternatywnie można spróbować holować go na linie. Nie jest to jednak bezpieczne i w połączeniu ze złymi warunkami drogowymi może prowadzić do jeszcze bardziej niefortunnych konsekwencji. Ważne! Pojazd holowany nie może posiadać uszkodzonego układu kierowniczego, hamulcowego, świateł. Jeżeli wystąpiły takie awarie, konieczne jest skorzystanie z usług auto pomocy i holowania.

A czasami samochód, który miał wypadek, w każdej chwili może ulec awarii, mimo że na pierwszy rzut oka jest zdolny do samodzielnego poruszania się. Ale nawet w takich sytuacjach zdecydowanie odradza się wprawianie pojazdu w ruch, ponieważ uszkodzenia wewnętrzne są więcej niż możliwe i mogą się tylko nasilić wraz z dalszą jazdą. To znacznie zwiększa koszty kolejnych napraw. Bez względu na wady samochodu najlepszą opcją jest przetransportowanie go w pozycji spoczynkowej na specjalnie do tego celu wyposażonej lawecie.

Transport samochodu po wypadku przez auto pomoc jest realizowany każdego dnia, również w niedzielę i święta. Jaki jest koszt? Jest to uzależnione od gabarytów pojazdu, wielkości uszkodzenia, co wpływa na trudności w załadunku. Firma pomocy drogowej posiada na wyposażeniu 4 holowniki z funkcją lawety z płytą do wjazdu. Nie trzeba obawiać się o swój pojazd, ponieważ takie pojazdy przechodzą kontrole sprawności technicznej.    

Jak skorzystać z auto pomocy do transportu samochodu po wypadku?

Transport samochodu po wypadku
Transport samochodu po wypadku

Wezwanie auto pomocy do transportu samochodu po wypadku nie jest trudne. Po otrzymaniu danych o lokalizacji samochodu biorącego udział w wypadku, laweta natychmiast wyjeżdża we wskazane miejsce. Firma gwarantuje, że uszkodzony w wypadku pojazd szybko znajdzie się w wybranym serwisie, co pozwoli zaoszczędzić cenny czas. Jeśli chodzi o rodzaj ewakuowanego auta, możliwe jest dostarczenie zarówno samochodów osobowych, jak i ciężarowych. Do transportu tych ostatnich stosuje się specjalny sprzęt o zwiększonej mocy ze wzmocnioną wciągarką i niezawodnym mocowaniem. Dotyczy to zarówno samochodów ciężarowych, jak i autobusów, przyczep oraz innych pojazdów. Dzięki temu szybciej i bezpieczniej będzie można przewieźć dowolny samochód po wypadku korzystając z pomocy holowania. Do tej pory jest to najnowocześniejszy i niezawodny sposób, który niejednokrotnie pomaga kierowcom, którzy stali się uczestnikami wypadku.
Ważne! Holowanie samochodu jest konieczne po wypadku i dotyczy pojazdów, które nie mogą samodzielnie się przemieszczać.

Nowoczesna technologia to klucz do sukcesu

Firma auto pomocy posiada sprzęt holowniczy z zabudowanymi lawetami. Algorytm działania jest następujący: przesuwna platforma i hydrauliczna wciągarka poruszają się, podnosząc samochód. Pojazd jest bezpiecznie zamocowany na platformie za pomocą specjalnych samonapinających się pasów i ograniczników. Dzięki mobilności platformy transport samochodu po wypadku jest przewożony, niezależnie od jego aktualnego stanu. Specjalny sprzęt przyjedzie nawet, jeśli samochód ulegnie poważnemu wypadkowi. Urządzenie platformy jest takie, że można na niej bezpiecznie postawić samochód z kołami lub bez. Nawet samochody sportowe z niskim zawieszeniem są przewożone całkowicie bezpiecznie.

Działania bezpośrednio po wypadku

Przede wszystkim trzeba się upewnić, czy są ofiary i które z nich wymagają w pierwszej kolejności pomocy medycznej. Nawet przy niewielkich obrażeniach zewnętrznych zaleca się wezwanie karetki pogotowia wraz z policją drogową, ponieważ to lekarze mogą najlepiej ocenić stan osób, które uległy wypadkowi. Następnie należy postawić znaki ostrzegawcze i jeśli to możliwe, zorganizować bezpieczny objazd miejsca wypadku. 

Jeśli nie ma poszkodowanych, a uszkodzenia samochodów można ocenić jako nieistotne, lepiej poradzić sobie z protokołem europejskim wypełniając standardowe formularze. W takim przypadku policja nie musi być wzywana, ale obaj uczestnicy wypadku muszą powiadomić o zdarzeniu swoje firmy ubezpieczeniowe. Jeżeli pojazdy nie mogą samodzielnie poruszać się po drodze, wezwanie auto pomocy i wykonanie holowania do warsztatu jest konieczne.

Rekomendowane artykuły