Urządzenia do transportu bliskiego zasięgu odgrywają obecnie bardzo istotną rolę. To właśnie dzięki takim transporterom, można zaobserwować w ostatnim czasie wzrost wydajności wielu różnych przedsiębiorstw. Warto wiedzieć, jak tego typu urządzenia są skonstruowane oraz jak działają.
Zalety przenośników taśmowych
Zanim transportery bliskiego zasięgu, w tym również przenośniki taśmowe, zaczęły być stosowane powszechnie, wydajność różnego rodzaju zakładów przemysłowych była dużo mniejsza. Wszystko dlatego, że zadanie takie jak przenoszenie danego surowca czy też produktów, w obrębie danego przedsiębiorstwa, musiało odbywać się manualnie, z bardzo dużym zaangażowaniem pracowników. Oczywiście powodowało to, że postęp prac był znacznie wolniejszy, niż ma to miejsce obecnie. Właśnie z tego względu stosowanie przenośników taśmowych tak pozytywnie przekłada się na działalność wielu przedsiębiorstw w Polsce, jak też na świecie. Transport różnych surowców, w tym sypkich, takich jak zboża czy żwir, a także różnego rodzaju towarów, odbywa się w pełni automatycznie. Transportery takie wymagają tak naprawdę jedynie okazjonalnego nadzoru, a wszystkie czynności związane z transportem surowców wykonują w pełni automatycznie. Dzięki temu, nie ma potrzeby zatrudnienia tak dużej ilości pracowników, jak miało to miejsce wcześniej. Dzięki temu, dany zakład przemysłowy może sobie pozwolić na znaczne zmniejszenie kosztów zatrudnienia. Dodatkowo, realizacja procesów produkcyjnych w danym zakładzie jest znacznie sprawniejsza, przez co zakład przemysłowy może przyjmować więcej zleceń i tym samym, osiągać znacznie większe zyski. Aby osiągnąć wszystkie zalety, płynące ze stosowania transporterów taśmowych, należy pamiętać o konieczności zamawiania ich u godnych zaufania producentów. Tylko w takim wypadku będzie można mieć gwarancję, że możliwe będzie korzystanie z danego przenośnika przez bardzo długi czas, bez żadnych problemów czy też konieczności częstego jego naprawiania.
Zastosowania transporterów taśmowych
Początkowo zastosowanie transporterów taśmowych było ograniczone. Z czasem jednak, ich zalety zaczęły być dostrzegalne przez przedsiębiorców, działających w różnych branżach gospodarki. Tego rodzaju transportery są więc stosowane na przykład w branży rolniczej, gdyż bardzo dobrze sprawdzają się do transportowania surowców sypkich, w tym na przykład zboża czy też kawy. Tego rodzaju transportery maja także bardzo wiele zastosowań w branży wydobywczej, na przykład w przedsiębiorstwach zajmujących się wydobyciem węgla, czy też żwiru. Pozwala na to fakt ich bardzo prostej konstrukcji, dzięki której bardzo rzadko dochodzi do uszkodzeń takich właśnie przenośników. Oprócz tego, tego rodzaju maszyny transportowe używane sa także w magazynach gdzie wykorzystuje się je do transportu towarów przeznaczonych do wysyłki, w obrębie magazynu. Przenośniki taśmowe, ze względu na swoją prostą budowę, są tak naprawdę jedynymi rodzajami maszyn transportowych, które mogą być wykorzystywane w zakładach produkujących substancje chemiczne, czy też farmakologiczne. Wszystko dlatego, że gumowe taśmy przenośnikowe są odporne na kontakt z różnego rodzaju substancjami, także tymi, które mają właściwości żrące. Nawet więc, gdy dojdzie do przewrócenia pojemnika z taką substancją, taśma przenośnikowa transportera nie powinna ulec uszkodzeniu, dlatego też takie transportery mogą być spokojnie używane w zakładach produkujących chemikalia, czy leki. W miejscach, gdzie taśmy przenośnikowe mogą być narażone na uszkodzenie, stosowane są takie elementy, mające umożliwiać ich oczyszczenie, na przykład z pyłu, czy też opiłków szkła. Dzięki temu, można stosować dany przenośnik nawet w bardzo trudnych warunkach środowiskowych, przez znacznie dłuższy okres czasu.
Jak zbudowane są przenośniki taśmowe?
Główną zaletą transporterów przenośnikowych jest ich prosta budowa. Dzięki niej właśnie, okazują się być one znacznie bardziej niezawodne niż innego rodzaju transportery bliskiego zasięgu. Typowy przenośnik taśmowy składa się z taśmy, która porusza się dzięki obrotowym walcom. Bardzo istotną rolę w tych urządzeniach transportowych odgrywają również boczne ranty, wystające znacznie powyżej poziom taśmy. To właśnie one chronią towary czy też surowce, przewożone na takim przenośniku, przed spadnięciem z taśmy. Taśma przenośnikowa, zastosowana w takich transporterach, jest z reguły zbudowana z gumy technicznej, co pozwala jej osiągnąć znacznie wyższa odporność, jak również i trwałość. Może być ona stosowana nawet do transportowania surowców o właściwościach żrących, jak też takich o właściwościach ścierających. Właśnie to powoduje, że przenośniki taśmowe należą do transporterów o zdecydowanie największym poziomie uniwersalności, pośród wszystkich tego typu maszyn, które są dostępne aktualnie na rynku. Oczywiście, bardzo ważne jest zamawianie takich przenośników jedynie u najbardziej godnych zaufania producentów. To da większą gwarancję ich dłuższej bezproblemowej pracy, co ma znaczenie dla każdego zakładu przemysłowego.